173 3. Gemeenten, die nog niet voldoende werk hebben voor een eigen landmeetkundigen dienst, wenden zich tot het Kadaster om de kaarten te vervaardigen, voor zoover de belangensfeer van het Kadaster reikt. Afhankelijk van omstandigheden wordt nieuw gemeten, of worden oude kaarten gebruikt en door bijmetingen aangevuld. Het terrein daarbuiten wordt gepoly- goneerd door het Kadaster, doch in detail opgenomen door particuliere opnamebureaux, of gemeenteopnemers dan wel mantries. B. Ten behoeve van de bijhouding: 1Het verzekerde polygoonnet wordt in overleg met het Ka daster door de Gemeente onderhouden. 2. Een gemeente met een eigen landmeetkundigen dienst houdt zelf de kaarten bij in samenwerking met het Kadaster. 3. Gemeenten, die niet over een eigen of niet voldoend geoutil leerd eigen landmeetkundigen dienst beschikken, doen de kaarten door of onder toezicht van het Kadaster bijhouden. Hierbij is het noodig, dat voor elke wijziging in het terrein een aanvraag om opmeting bij het Kadaster gedaan wordt, op dezelfde wijze als thans meetbrieven worden aangevraagd. De Redactie van het tijdschrift leverde op het betoog van den heer Beekman het volgende commentaar: Kadaster en Ressorten. ,,Het artikel over de samenwerking tusschen Gemeenten en Kadaster, dat L. T. het voorrecht heeft in dit nummer den lezers aan te bieden, verdient bijzondere belangstelling, zoowel omdat het werd geschreven door den heer J. M. Beekman, Hoofd van het Kadaster, als om zijn belangrijken en in veel opzichten verheu- genden inhoud. Verheugend is bovenal, dat die samenwerking van zoo be voegde en invloedrijke zijde aan de orde wordt gesteld. Dat dit eerst thans geschiedt, lang nadat de meeste gemeenten hun kwarteeuw jubileum vierden, bevestigt nog eens hoe langzaam en moeizaam het proces van het werkelijk volledig ingroeien der gedecentra liseerde gemeenschappen in het oude complex van centrale de-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 65