174 partementen en diensten verloopt; want dit geval van gebrekkige coördinatie is er maar één van de meerdere, die nog om den krachtigen organiseerenden greep vragen Verheugend is echter niet minder, dat de voorstellen van den deskundigen schrijver zeer reëel lijken, en veelal voor de gemeen ten ten volle acceptabel. Vooral de arbeidsgemeenschap en de bijdragenverdeeling met betrekking tot het geraamte der stads metingen, het polygoonnet, lijken nuttig en billijk; zeker zou men zich op het standpunt kunnen stellen, dat het Kadaster dit toch noodig heeft, en als oudere broeder den jongeren om niet het medegebruik zou moeten geven, doch waar die, de Gemeente, het minstens evenzeer, ja wellicht nog urgenter behoeft, lijkt dit niet redelijk, en de voorgestelde arbeidsverdeeling, waarbij de gemeen te die z.g. K.P. punten maakt en onderhoudt doch het Kadaster ze opmeet, logisch. De andere in het artikel voorgebrachte mogelijkheden, betref fende het maken der voor elke gemeente onmisbare kaarten 1 1000 en het bijhouden daarvan door het Kadaster, zijn ten rechte door den schrijver niet op den voorgrond geschoven. Wij vreezen inderdaad dat hier de behoeften en werkwijzen van de be trokken lichamen te zeer uiteenloopen om daarbij op een gelukkig resultaat te mogen rekenen, en vermoeden trouwens, dat het enkele kostencijfer, dat daarbij terloops is vermeld, voor de tot standkoming eener dergelijke samenwerking niet bevorderlijk zal blijken. Intusschen, hoe groot ook het belang is der voorstellen, in het artikel vervat, zoo zou door hun realiseering met de samenwerking tusschen Kadaster en ressorten toch nog slechts een eerste begin zijn gemaakt, een gezichtspunt dat overigens ook de schrijver schijnt in te nemen, waar hij op de Stadsvormingscommissie een beroep doet. Inderdaad dient men die samenwerking niet slechts incidenteel te begeeren, op een punt waar de belangen min of meer toevallig samengaan, doch te stellen als een principieele wenschelijkheid, je als een vanzelfsprekenden eisch van behoorlijke gemeenschaps organisatie. Doch dan zijn er meerdere andere kwesties, die in de praktijk dringend om oplossing vragen, in de praktijk, die den thans ge-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 66