175 bruikelijken gang van zaken wel accepteert, doch er daarnn niet minder last van ondervindt. Zoo zijn te noemen: de bezwaren ver bonden aan het op correcte wijze dus via het Kadaster terugbrengen van particulieren grond tot landsdomein, bijvoor beeld als die vóór een erfrooilijn ligt, de moeilijkheid voor elk grondbedrijf om op elk oogenblik zonder extra kosten den meet brief te verkrijgen van het perceel van juist die grootte, dat het verkoopen wil, zonder bekneld te zijn in het keurslijf van reeds vooraf opgemaakte meetbrieven, noch bedreigd door het tijds- verlies van nieuwe of de kosten van splitsingen, de onnoodig ingewikkelde toestand, dat een ressort het Kadaster betalen moet voor elke inzage der registers, doch die kosten uit een ander landspotje weer moet terugkrijgen, de tamelijk geslaagde po gingen van gemeenten en zelfbesturen, sociaal zeer verdienstelijk en belangrijk doch niettemin eigenlijk organisatorisch misplaatst, om een informeel „Inlandsch Kadaster" in te richten, e.t.q. Dat, wil men in deze opzichten tot juiste verhoudingen komen, het Kadaster van een soort van gouvernements-meetbrievenbedrijf zou moeten uitgroeien tot iets als 's Lands Grondendienst, is niet te ontkennen, doch zou een van de vele wijzen zijn waarop onze vroeger zoo primitieve samenleving haar organen tot hooger ont wikkeling brengt. Vanzelfsprekend moet dan voorts een dergelijke meer systema tische samenwerking niet alleen met de gemeenten gezocht wor den: al deze behoeften, in de eerste plaats die aan behoorlijke stedelijke kaarten (dus aan een polygoonnet) behooren evenzeer bij de regentschaps- en groepsgemeenschapsstadjes te bestaan, speciaal bij die groeiende en grootere, welker stadsvorming niet minder om toezicht en regeling vraagt dan die der gemeenten. Zoo opent des heeren Beckman's artikel niet slechts waarde volle directe mogelijkheden doch ook belangwekkende perspec tieven." IV. Koloniale Studiën. 1938, Aflevering 4. Prof. Dr. J. H. A. Logemann. Welke rechtsvorm voor het Indo-grondbezitf Dit opstel kan beschouwd worden als een vervolg op het artikel van denzelfden schrijver, opgenomen in den vorigen jaargang

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 67