177 Bij verwerving van het recht door Indo-Nederlanders acht hij een fiat van de administratie noodig en daarnaast zou men ook kunnen bepalen dat bij verwaarloozing e.d. het verder bezit straf baar wordt, behoudens een termijn, waarbinnen het recht van de hand kan worden gedaan. Dit is eenvoudiger en billijker dan vervallenverk 1 a r i n g van het recht (zooals bij erf pacht), daar in den rechtstoestand geen verandering komt. Het burgerlijk recht ondergaat geen wijziging, in het rechts verkeer ontstaan geen moeilijkheden. Voorts de registratie van het recht behandelend, zegt hij: „c. Aangezien uitoefening van inlands bezitrecht door indo nederlanders slechts wettig zal zijn voor die bepaalde gronden, waarvoor zij vergunning zullen hebben gekregen (zie mijn vorig artikel stuk X en stuk XII), zal men, evenals thans bij de erfpacht, eisen moeten blijven stellen aan de behoorlijke, duurzame grens- afbakening van het indo-nederlandse grondbezit. De door zo velen gevraagde „eenvoudige" kaartering en registrering kan daarop gemakkelijk aansluiten en komt ook mij zeer heilzaam voor. Men geve zich echter goed rekenschap, op welke voorwaarden die kaartering en registrering „eenvoudig" zijn kan. Die voor waarde is n.l., dat men daaraan geen formeel bepaalde rechtsbetekenis toekent. Dat wil zeggen: geen eigendomskadaster en geen levering door middel van overschrijving. Zulk een toestand is juist, wat mij in de gegeven maatschappe lijke verhoudingen het best bereikbare voorkomt. Immers, de prac- tijk wijst uit, dat eenvoudige lieden de formaliteiten, aan het voor Europese zakelijke rechten geldende stelsel verbonden, ver zuimen en vooral indien dat gedurende een ietwat langer tijds verloop het geval is, brengen zij zichzelf daarmede in een belang rijk slechter bewijspositie, bij de verdediging van hun recht, dan zonder dit juridisch apparaat. Spatieering van mij. v. H. r) In het bijzonder valt te denken aan verzuim van overschrijving bij ver sterf, wat zeer veel schijnt voor te komen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 69