114 net; temeer noodig wegens de geringe waarde, welke dikwijls na de vaststelling van de verlangde coördinaten nog werd gehecht aan meet- en berekeningsstaten, waardoor niet (meer) alle stukken in het archief van ieder kantoor aanwezig zijn. Ook andere economische redenen maken de kennis van de waarde van de oude driehoeks- en polygoonnetten noodzakelijk, 1) zoodat het opmaken van een verslag van verrichte werkzaamheden, in den vorm b.v. van de bijdragen van gemengden aard in de Jaarver slagen van den Topografischen Dienst in Nederlandsch-Indië, als dringende noodzaak wordt aangevoeld. Het ondervolgende wil tegemoet komen in het ontbreken van een zoodanig verslag over het polygoonnet Bandoeng en een aan vulling zijn van de geschiedenis der driehoekspunten in de voor malige residentie Preanger Regentschappen, zooals deze bereids is vastgelegd. De Kotapolygoon Bandoeng. De eerste polygoonmeting van Bandoeng, waarvan uit het ar chief blijkt, dateert van 1879. Voor de verzekering der punten werd gebruik gemaakt van steenen paaltjes, waarvan de afme tingen zijn opgegeven op blz. 13 en 14 van ons Tijdschrift van dezen jaargang. De lengte der polygoonzijden bedroeg gemiddeld 250 m; de hoeken werden in 1 serie gemeten met een theodoliet- boussole, welke een noniusaflezing van minuten had; de lengte meting geschiedde met een meetketting, dus tot in dm. De meetcijfers van deze polygoneering, die deel uitmaakt van de minuutmeting van het Landrentekadaster, zijn opgenomen in meetboeken. Dit verdient speciale vermelding, aangezien gebleken is, dat het niet overal gebeurde: zeer dikwijls komen die cijfers alleen voor op het minuutveldwerk. Bovendien moet er rekening mee worden gehouden, dat van vele polygoonpunten buiten Ban doeng geen coördinaten bestaan (blijkbaar zijn deze punten gra fisch opgebracht), zoodat deze eventueel alsnog bepaald dienen te worden. Zie ook „Die Eingliederung s'elbstandiger Dreiecksnetze in das Reichs- festpunktfeld" door Dr. Pinkwart, Alg. Verm. Nachr. 1938 blz. 178.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 6