178 Een eenvoudige kaartering en registrering b.v. door den dienst der landrente,*) gepaard aan het aanbrengen op het terrein van duidelijke, niet ongemerkt te ver plaatsen grenstekenen en een verificatie der grenzen, vóór de nieting, met buren en dorpshoofden, geeft een zeer belangrijke steun aan een overigens vrije bewijsvoering. Datzelfde geldt, bij overdracht, voor eenvoudige desaakten, met medewerking van de dorpshoofden. Indien men dan bovendien gelijk b.v. de ge meente Batavia doet voor het oesahabezit op haar particuliere landen om de vijf jaren den toestand opnieuw opneemt (gren zen en rechtstoestand), dan is in deze eenvoudige verhoudingen zonder grote kosten een mate van rechtszekerheid geschapen en tevens een mate van controle, die aan alle redelijke eisen zal voldoen." En t.a.v. den overdracht van het inlandsch bezitrecht is de hoogleeraar de volgende meening toegedaan: ,,ln nauw verband met het bij punt c opgemerkte, staat de om standigheid, dat waar de grond bezeten wordt in inlands bezit recht, ook de wijze van overdracht van het recht op den grond door het adatrecht wordt beheerst. Dat wil zeggen, koop en verkoop komen tot stand door de feitelijke ter beschikkingstel ling van den grond tegen een (als regel) contanten geldprijs onder de medewerking van het dorpsbestuur. De plicht, die op den indo-nederlander rust, 0111 zijn bezit te wettigen door het verwerven van een vergunning van het bestuur, om het af te palen en te doen meten en registreren, doet aan de burgerrechtelijke gevolgen van de adatrechtelijke transactie niets af. Geen met zijn billijkheidsgevoel strijdige en door zijn indone sische wederpartij onbegrepen nietigheden bedreigen den indo nederlander, doch alleen een strafsanctie bij verwaarlozing van zijn speciale verplichtingen. De grond blijft vrij, en dus op waarde, in het burgerlijk rechtsverkeer." Daarna gaat hij over tot de weerlegging van het hoofdbezwaar legen zijn stelsel: de verplichtingen, die het recht zal meebrengen Spatieering van mij. v. H.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 70