184 te Batavia en der Vereeniging van Belanghebbenden bij Onroe rende Goederen (V.B.O.) te Bandoeng publiceerde H.A.K. het volgende: TAXATEURS VAN VASTE GOEDEREN. Zooals bekend, werden de bepalingen op het recht van over schrijving, voorkomende in Stbl. 1924 No. 291 v.v., gewijzigd en aangevuld bij Stbl. 1936 No. 692, dat in werking is getreden op 1 Januari 1937 (Stbl. 1936 No. 693). De art. 19 en 19a nu van bedoelde ordonnantie op het recht van overschrijving (O.R.O.) hebben betrekking op de gerechtelijke waardeering van vaste goederen, welke aan de rechtsheffing ten grondslag liggen. De benoeming der deskundigen, die, alvorens aan de hun ver strekte opdracht te voldoen, den eed hebben af te leggen, dat zij hun taak naar beste weten zullen volvoeren, geschiedt thans in gemeenschappelijk overleg door de administratie en belangheb benden ten overstaan van den residentie-rechter, welke laatste de benoeming doet, ingeval partijen niet tot overeenstemming kunnen komen. Verder mogen partijen bij de schatting tegenwoordig zijn en bij die gelegenheid aan de deskundigen zoodanige voor drachten en vorderingen doen, als zij goedvinden. De bevoegdheid deskundigen in deze aan te wijzen, was te voren in handen gelegd van de administratie, terwijl de waardee ring ook kon geschieden geheel buiten voorkennis en tegenwoor digheid van belanghebbenden. Deze, vaak willekeurig, door de administratie aangewezen „deskundigen" werden echter niet beëedigd, ondanks het stellige voorschrift in art. 32 van Stbl. 1852 No. 79, dat „alle taxatiën van vaste goederen zullen geschieden door de gezworen taxateurs" (zie ook art. 32 der ordonnantie van 3 Lentemaand 1810: „Alle taxatiën van vaste goederen zullen geschieden door den gezworen taxateur Wie zijn nu te begrijpen onder „deskundigen", zooals ook be doeld in art. 1078 I.B.W. en andere bepalingen? Uit het bepaalde in de art. 1 en 21 van Stbl. 1837 No. 3 v.v., houdende vaststelling van een instructie voor de Gouvernements Landmeters in N.I., welk Staatsblad sedert vervangen is door Stbl. 1916 No. 517 v.v., vaststellende de instructie en het tarief voor evengemelde functionarissen en als zoodanig fungeerende perso-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 76