185 nen, valt op te maken, dat het beroep van taxateur van vaste goe deren verbonden is aan dat van beëedigd landmeter. De landmeter en ex-landmeter van het Kadaster, die het beroep uitoefent van beëedigd landmeter, al dan niet in 's Landsdienst, zijn in deze wel de aangewezen deskundigen, mede op grond van hun vakpraktijk en ervaring. In dit verband moge nog worden gewezen op de personen, die hebben voldaan aan het bepaalde in Stbl. 1919 No. 128 en ook practisch getoond hebben ervaren te zijn in het taxeeren van vaste goederen, dat zeer zeker een onderdeel vormt van het beroep van beëedigd landmeter. Reeds de resolutie van den Gouverneur-Generaal H.W. Daendels van 5 Sprokkelmaand 1810 gewaagt van landmeters, die ten ge rieve van het publiek vaste goederen hebben gewaardeerd! In Stbl. 1852 No. 59 in echter bepaald, dat tot de uitoefening van het beroep van taxateur van vaste goederen geenerlei be noeming wordt vereischt, maar dat een ieder, desverkiezende, tot uitoefening van hetzelve gerechtigd is. Deze bepaling is blijkbaar een uitvloeisel van de omstandigheid, dat toentertijd het aantal landmeters zeer gering was en op de meeste (kleinere) plaatsen zelfs niet beschikbaar, zoodat aldus in die leemte moest worden voorzien. Hoewel tegenwoordig in voldoende mate kan worden beschikt over landmeters van het Kadaster en beëedigde landmeters met volledige bevoegdheid, ziet men vaak door openbare colleges, credietinstellingen e.a. nog steeds aangewezen „deskundigen", al of niet beëedigd, die niet de minste notie hebben van taxeeren van vaste goederen en evenmin in staat zijn de betreffende ka dastrale en andere bescheiden te raadplegen, terwijl uit de taxatie- brieven in den regel niet blijkt op welke gronden men de „verkoop waarde" van eenig perceel heeft geschat. De uitslag van een waardeering als deze brengt vaak groote financieele consequenties voor belanghebbenden mede, zoodat men er ook goed aan doet in voorkomende gevallen deskundigen aan te wijzen, die uit hoofde van hun vak bevoegd en ook bewezen hebben practisch ervaren te zijn in het taxeeren van vaste goe deren en tevens in staat de perceelenmarkt te beoordeelen!

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 77