189 De archieven van het Hoofdkantoor en de brochures, die van zijn hand verschenen zijn, getuigen er van, hoe hoog en toch reëel hij zijn idealen stelde. Men heeft slechts de in zijn periode tot stand gekomen dienstvoorschriften door te bladeren, om te er kennen, hoe hij stap voor stap en doelbewust richtlijnen voor de toekomst uitstippelde. Aan zijn initiatief was het te danken, dat in 1912 nieuwe wet telijke voorschriften inzake grensverzekering tot stand kwamen (S. 497) ter vervanging van de zeer verouderde van 1882 en dat de bepalingen, vervat in de Stbl. 1916 Nos. 517 en 705 in de plaats traden van de Instructie voor de Gouvernementslandmeters van 1837 en de Voorschriften, regelende den werkkring van het Kadaster van 1879. Hij was het, die zorgde voor een betere opleiding van het tech nisch personeel van het Kadaster en de cursus te Bandoeng in het leven riep, waar de landmeters en mantri's een speciale vak opleiding kregen. Nog niet tevreden met deze landmetersopleiding is hij later gaan ijveren voor een academische. Ook dien wensch heeft hij, zij het eerst een 4tal jaren na zijn pensionneering, in vervulling zien gaan. In samenwerking met den toenmaligen Inspecteur van het Ka daster, van der Tas, gaf hij gewijzigde meetmethoden en voor schriften voor het vervaardigen van veldwerken, het meten en berekenen van woeste gronden en het berekenen van oppervlakten. Daarnaast verscheen van zijn hand een nieuwe instructie voor de opmaking van hulpkaarten en bijbehoorende mutatiestaten. Er is geen onderdeel van den dienst op te noemen, waarin hij niet regelend is opgetreden. Met den dienst verband houdende instellingen als landrente, overschrijving en verponding hadden zijn onverflauwde interesse. Zijn kennis ten aanzien dier zaken, bracht de Regeering er toe hem herhaaldelijk als adviseur te raadplegen. Hij streefde er naar de werking van het Kadaster over geheel Indië te doen uitstrekken. Het uiteindelijk succes van dat streven heeft hij nog mogen be leven; thans zijn de werkzaamheden van de Gouvernementsland meters in den geheelen archipel opgedragen aan het Kadaster.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 10