192 waar in de loop der eeuwen door zoovelen gearbeid is, waar historisch gegroeide organisaties met duidelijke doelstellingen ont staan zijn, en waar een enkeling slechts de gelegenheid krijgt voor een bepaald onderdeel een steentje bij te dragen. Hoe vaak daaren tegen is het hier niet noodzakelijk om een organisatie bijna uit het niet te scheppen, zich scherp rekenschap te geven van hetgeen men wil, terwijl daarnaast datgene, wat in Europa nog als grauwe theorie geldt, hier reeds toepassing vindt. Dit is met een enkel voorbeeld aan te geven: kort voor het optreden van Schepers werd de basis van het West-Sumatrasche driehoeksnet nog met een meetveer gemeten, thans is Indië één der landen, waar men met de toepassing van luchtfotogrammetrie op groote schaal zeer ver gevorderd is. En steeds kwam daarbij elke geodeet, in welk onderdeel der geodesie hij ook werkzaam was, bij Schepers, en vroeg „vanzelfsprekend" diens deskundig oordeel. Het is Schepers zijn bijzondere verdienste steeds datgene te kunnen geven, wat van hem verlangd of geëischt werd, hoe onwaarschijnlijk het ook scheen, dat één man de geheele materie zoo goed kon beheerschen en beoordeelen. Zoodoende heeft Sche pers onopvallend een zeer groote invloed gehad op de organisatie en ontwikkeling der landmeetkunde in Indië. Naast zijn veelomvattende en veelzijdige taak als leider der Triangulatie-brigade en als hoogleeraar te Bandoeng heeft Sche pers talrijke publicaties doen verschijnen, die zijn veelzijdige kennis en wetenschappelijk inzicht nog duidelijker doen uitkomen: Triangulatie, breedtebepalingen enz. Kort overzicht van de primaire en de secundaire triangulatie van de Oost kust van Sumatra Jaarverst. T. D. 1916 blz. 137. Prof. Dr. J. A. C. Oudemans en diens werkzaamheden als Chef van den Geografischen Dienst Jaarversl. T. D. 1922 blz. 77. De bepaling van de geografische lengten van de astronomische punten op Sumatra met behulp van draadlooze tijdseinen Jaarversl. T. D. 1922 blz. 125. De lengte van de invardraden 285, 286 en 287 van het Indische basisapparaat gedurende het tijdvak 1909-1922 Jaarversl. T. D. 1923 blz. 141. Het algemeen systeem van bladindeeling voor de kaarten van den Nederl. Ind. Archipel Jaarversl. T. D. 1924 blz. 111. Schietloodafwijkingen in Ned.-Indië jaarversl. T. 1). 1926 blz. 113. Onderzoek van den invloed der aardbeving van 1926 op eenige primaire punten ter Sumatra's Westkust Jaarversl. T. D. 1930 blz. 89. Kritisch onderzoek van het primaire driehoeksnet van Sumatra en vaststel ling van het plan voor de vereffening van dit net Jaarversl. T. D. 1930 blz. 95,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 13