194 DE REORGANISATIE VAN HET KADASTER IN 1874. (Vervolg). De mogelijkheid bestaat ook, dat van Bergen het vanzelf sprekend vond de materie, die in de Overschrijvingsordonnantie verwerkt was of zou worden, nogmaals op te nemen in de kadas trale instructie. Reeds meermalen bleek hierboven, dat Verstijnen in zijn ont werp alle mogelijke soorten voorschriften dooreenhaspelde. Zoo waren de artt. 287 t/m 291 een getrouwe copie van den inhoud van S. 1882- 311, dat betrekking had op de grensverzekering en waren de daarop volgende artikelen grootendeels ontleend aan of een aanvulling op de Overschrijvingsordonnantie. Van Bergen meende aan het bezwaar van dubbele wetgeving tegemoet te kunnen komen door aan het slot der artikelen, waar van de materie reeds in een andere verordening geregeld was, te verwijzen naar het jaartal en het nummer van het betreffende staatsblad. Ging Verstijnen van het idee uit, dat met de invoering der In structie alle daarmede strijdige en overeenkomende bepalingen zouden komen te vervallen, van Bergen zweefde meer een interne instructie voor oogen, waarin voor alles, wat maar eenigszins in betrekking stond tot het Kadaster een plaats zou worden inge ruimd. Op zichzelf was dit geen kwaad idee, maar dan had hij daartoe niet den vorm van een ordonnantie of K.B. moeten kiezen, doch zich moeten beperken tot enkel dienstvoorschriften. Dan was er geen bezwaar tegen geweest het bepaalde van S. 1842-17 aan de Instructie toe te voegen. En evenmin was het dan als een fout aan te merken geweest, dat hij in navolging van Suringa een reeks artikelen, waaronder 301 t/m 304, verving, daar mede in feite de Overschrijvingsordonnantie aanvullend; voorop gesteld, dat hij deze ordonnantie zelve ook die uitbreiding liet ondergaan. Wel gaf hij door die vervanging blijk, van de oor spronkelijke ideeën van Verstijnen niet veel begrepen te hebben. Maar waar de laatste zelf aan zijn aanvankelijke opzet ontrouw was geworden, kunnen we dat zijn opvolger zeker niet ten kwade duiden.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 15