197 Doch de tweeeenheid zag men niet of niet meer, daar het oude begrip meetbrief, zijnde een zelfstandige kaart van het perceel en tevens een soort proces-verbaal van grensvaststelling zich te zeer in het kadastrale denken had vastgezet, dan dat men er na de reorganisatie iets anders in kon gaan zien: eenvoudig een onder deel van de kadastrale kaart. De laatste beschouwde men niet als d e meetbrief, doch veeleer als een overzicht der partieele perceelkaartjes. Het invoeren van de kadastrale afdeelingen, hoe goed ook door Verstijnen bedoeld, moest uiteindelijk op een mislukking uitloopen. De voorschriften waren noodeloos ingewikkeld geworden. Men had 2 soorten meetbrieven gekregen (binnen- en buiten de ka dastrale afdeelingen), die weer werden onderverdeeld in 2 groe pen, naarmate ze al dan niet door een ambtenaar van het Ka daster waren vervaardigd. Hoewel de lezer uit het voorgaande reeds voldoende begrepen zal hebben, dat de Regeering van een volledig genus aan wet gevend inzicht blijk gegeven zou hebben, had Zij de Instructie tot wet gemaakt, komt het niet ongewenscht voor hier de overwegin gen weer te geven, die haar ervan weerhielden daartoe over te gaan. Echter gaat hieraan eerst vooraf een gedeelte der Toelichting, die Verstijnen op zijn ontwerp gaf: ,,In verband met het voorafgaande, zal bij de eventueele vast stelling dezer Instructie, kunnen worden bepaald, dat alle op dit stuk bestaande voorschriften voorzoover zij hiermede in strijd zijn beschouwd moeten worden als te zijn vervallen. Aangezien sommige der bedoelde wijzigingen ook voorkomen in ordonnanties, welke op last of door medewerking van Hooger hand zijn tot stand gekomen, komt het ook noodig voor, dat de vaststelling gesanctionneerd wordt door het Opperbestuur ten einde aan de Instructie ook ten opzichte van die wijzigingen, de noodige légaliteit te geven. Om echter te voorkomen, dat daardoor in den vervolge voor elke wijziging de medewerking van het Opperbestuur een ver- eischte zou zijn, wordt in overweging gegeven om in het even tueel besluit de bepaling op te nemen, dat de Gouverneur-Gene raal gemachtigd wordt, om de Instructie bij gebleken wensche- lijkheid of ontstane behoefte daartoe eigenmachtig te wijzigen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 18