199 Een steek met zwarte veeren, oranje cocarde, gouden lis en zes trenzen aan het einde met een knoop en gouden troetels". Soortgelijke voorschriften bevatte de Instructie voor een veer tiental andere catagorieën van kadasterambtenaren, waarbij ter dege rekening was gehouden met rang en stand van den betrok kene, in dien zin, dat de versiering als een rekenkundige reeks in fraaiheid afnam naarmate de maatschappelijke beteekenis van den ambtenaar geringer werd. Het op een lijn stellen van dergelijke finesses met aanvullende overschrijvingsbepalingen, kon nooit leiden tot een juiste hantee ring der bepalingen, door hen, die ze hadden toe te passen. Evenmin was het juist voorschriften, gericht tot een andere, buiten het Kadaster staande autoriteit, met name de Directeur van Binnenlandsch Bestuur, op te nemen in een kadastrale Instructie, een verordening dus gericht tot de ambtenaren van het Kadaster. Tegen het einde van het jaar 1893 verzocht de Directeur van Binnenlandsch Bestuur het Hoofd van het Kadaster, welke functie nog steeds door van Bergen werd waargenomen Verstijnen ver trok in 1889 met verlof naar Holland, niet vermoedend, dat dit tevens een afscheid voor goed zou beteekenen van den dienst, waaraan hij zijn beste jaren had gewijd hem den stand der werkzaamheden met betrekking tot de door Verstijnen ontworpen instructie mede te deelen, daarbij op spoed aandringend. In voldoening hieraan werden door van Bergen in Maart 1894 de gewijzigde hoofdstukken I, II en VI (Algemeene bepalingen, het Eigendomskadaster en de Formulieren) den Directeur aangeboden. In zijn begeleidende nota stelde hij de wenschelijkheid over te gaan tot herziening van de ordonnantie, vervat in de Stbl. 1880-47, 1847-17 en 1834-27. Het ontwerp werd door de Regeering niet gunstig ontvangen blijkens een schrijven dd. 9 Mei 1895 van den Gouvernements secretaris Cohen Stuart aan het Departementshoofd, waarin Haar meening werd weergegeven. Daar de inhoud, bezien van kadas- traal-wetgevend standpunt, belangrijk mag heeten, geven we die hier in extenso weer: ,,In aansluiting aan het bij Uw schrijven van 2 Februari j.l. No. 609 betoogde, is ook de Gouverneur-Generaal van gevoelen dat de door den heer F. Verst ij nen ontworpen „algemeene in structie voor de ambtenaren van het kadaster in Neder-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 20