200 fandsch-Indië, als van te wijde strekking, voor vaststel ling niet in aanmerking kan komen, doch ook na de daarin door den Ingenieur belast met de leiding van den kadastralen dienst J. A. W. van Bergen aangebrachte veranderingen acht de Gouverneur-Generaal haar daarvoor niet vatbaar. Uit Uw aangehaald schrijven meent zijne Excellentie namelijk te moeten afleiden, dat naar Uw inzien door die vaststelling aan UHEdG. vrijheid zoude zijn gegeven om te statueeren omtrent het geen overigens door de Regeering geregeld is, en dat de door Haar gegeven, van de instructie afwijkende voorschriften van zelf zou den komen te vervallen. De Landvoogd acht het evenwel weinig twijfelachtig dat op deze wijze de zaak formeel niet in orde zou zijn, en wenscht de zaak anders behandeld te zien. Het bezwaar dat de voorschriften, waaraan men zich te houden heeft, op hinderlijke wijze over vele bescheiden verstrooid zijn, doet zich uit den aard der zaak ook bij andere diensttakken voor. In hoofdzaak kan men op drie verschillende wijzen daaraan tege moet komen. lste. Men maakt eene verzameling van al de op de zaak be trekking hebbende verordeningen en voorschriften en geeft daar aan de noodige duidelijkheid door verwijzingen en toelichtingen. Dit is de zekerste weg, want hoewel de toelichtingen, als uitge gaan van den Departements- of dienstchef, een zeker gezag mo gen hebben, wordt aan de ondergeschikte ambtenaren eene ge makkelijke gelegenheid gegeven om zelfstandig te oordeelen en desnoods inlichtingen te vragen. Een zeer verdienstelijk voorbeeld van deze werkwijze vindt men in „De voorschriften op het Euro- peesch lager onderwijs in Nederlandsch Indië, verzameld en toe gelicht door P. H. van der Kemp, Batavia, Landsdrukkerij, 1890. 2de. Al de voorschriften, den diensttak betreffende, of waarop de daarbij werkzame ambtenaren te letten hebben, onverschillig of zij door de Regeering in algemeene verordeningen en besluiten zijn neergelegd, dan wel of zij uitgaan van den Departements- of den dienstchef, worden in eene instructie vereenigd op de wijze als de Heer Verst ij nen dat gedaan heeft, met vermelding zoo veel mogelijk van den oorsprong van elk voorschrift. Men moet .zich dan echter voor alleswat uitgegaan is van eene hoogere autoriteit dan

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 21