205 aantal hun vak niet verstonden, de meesten meer ijver toonden om geld, zeer veel geld te verdienen, als om hun administratie behoorlijk in orde te houden. De grondslag der inrichting was nog zoo kwaad niet, maar de inrichting zelve van dat oude Kadaster was meest bedroevend slecht. Wat is nu na tal van jaren daarin veranderd. Men heeft kadastrale kaarten vervaardigd, die de oude blok kaarten met vrucht hebben vervangen. Dit was dringend noodig; de oude blokkaarten dankten hun ontstaan meestentijds niet aan een aaneengeschakelde meting, maar waren bijwijlen samenge flanst door de meetbrieven naast elkander te plakken, zooals men een lappendeken maakt. Men heeft meetbrieven verkregen, die, daar een goed plan daar aan tot grondslag strekte en verder door de zorgen die aan de opmaking werden besteed, belangrijk in waarde hebben gewon nen! Een groote schrede is hier in goede richting gedaan en heeft daartoe het volhardend en ijverig streven vooral van den Inge nieur W. van der Rest niet weinig bijgedragen. De oude administratie is met veel zorg bijgehouden, hier en daar belangrijk gecompleteerd. Verder heeft men een zuiver Kadastrale boekhouding gekregen die bestemd was om de oude administratie te vervangen, maar die gebleken is dit niet te kunnen doen. Van de oude administratie is dan ook overal 't hoofdwerk ge maakt, omdat een ieder gevoelde dat men er zonder dat niet zoude komen en dat het verwaarloozen van de bijhouding daarvan eene grenzelooze verwarring zoude doen ontstaan. Noch als eigendomskadaster, noch als belastingkadaster heeft het nieuwe het oude verdrongen, op geen enkel bureau. Nu doet zich de vraag voor, waaraan deze mislukking is toe te schrijven. Daartoe is het echter noodig eerst in overzicht te nemen wat het nieuwe Kadaster in de plaats van het oude gegeven heeft. Ie. Het aanwijzend tableau oorspronkelijk bestemd om als overgangs-register te dienen en waarin onder een volgnommer de korte omschrijving is opgenomen van alle perceelen welke op 't plan voorkwamen; later gewijzigd in een blijvend register, dat de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 26