206 bijhouding zoude bevatten van alle perceelen waarop geen titel rust van wegen, rivieren en gouvernementsgronden. 2e. Het hoofdregister, bestemd om de plaats in te nemen van het verpondingscohier, oorspronkelijk inhoudende een omschrij ving van alle perceelen, later alleen die waarop zakelijke rechten gevestigd zijn (hetgeen een belangrijke stap vooruit was in ver eenvoudiging en practisch nut). 3e. De naamlijst van eigenaars. 4e. Een register inhoudende de verwijzing van de oude ka dastrale kenmerken naar de nieuwe, oorspronkelijk bestemd als overgangs-register, later steeds bijgehouden toen het bleek, dat de oude administratie niet kon worden geëlimineerd. 5e. enz., eenige mutatie registers. Een register, ten doel hebbende het verpondingsregister dat tot grondslag strekt voor de heffing der grondbelasting te vervangen, is niet gegeven. Gaan wij nu de oorzaken na die gemaakt hebben dat het nieuwe Kadaster het oude niet heeft kunnen vervangen en vragen wij ons eerst daartoe af: Hebben deKadastrale plans niet meer waarde dan de oude blokkaarten?, dan moeten wij volmondig ja erkennen. Is het nieuwe hoofdregister niet geschikt het verpondingscohier te vervangen, dan luidt het antwoord eveneens ja, al zouden wij ons het hoofdregister eenigszins anders willen zien ingericht en aan elk perceel een folio zien toegekend, doch dit is voorloopig een zaak van ondergeschikt belang. Was de toevoeging van een naamlijst niet een wezenlijke ver betering? Ja zeker. Waarom heeft dan de nieuwe administratie de oude niet ver vangen? Het antwoord is: le. Omdat de Kadastrale administratie onvolledig is. Daarin zijn niet opgenomen alle perceelen binnen een Residentie of bin nen een bestuursafdeeling, hetgeen zoo noodig is voor de grond belasting en om het oude ter zijde te kunnen stellen. Zij deed uit de bestaande perceelen slechts een greep, al 't andere heette bui ten de Kadastrale-afdeeling. v 2e. Omdat de Kadastrale administratie er een eigen indeelir.g opnahield, die storend werkte en niet populair was, die samen-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 27