207 voegde wat in bestuursadministratie in naam, ja in alles geschei den was. Een terreingedeeite werd omsloten door een geheel willekeurige lijn, het publiek en het bestuur onbekend, en een ieder onverschil lig, en dat was een Kadastrale-afdeeling. Deze werd onderverdeeld in sectiën, die afwijkend van de bij ieder bekende kampong, wijk en desagrenzen zonder noodzaak zonder nut, een indeeling door een indeeling vormde, samenvoeg de wat gesplitst was, splitste wat bij elkander hoorde. Zoo zag men niet alleen brokstukken van districten tot een ka dastrale-afdeeling vereenigd, maar zelfs zoozeer afgescheiden zaken als bestuurs-afdeelingen. 3e. Maar in hoofdzaak omdat de eenheid (het kadastraal per ceel) die ten grondslag strekte van het nieuwe kadaster geen een heid was. Dit was in de eerste plaats zooals ik mij dat voorstel, hetgeen het nieuwe kadaster onbruikbaar maakte. Wat is de eenheid van de oude administratie? Het is het per ceel zooals daarop bij een gerechtelijke acte een titel is gevestigd en zooals het omschreven is en begrensd in den oorspronkelijken meetbrief. Dit vormt de eenheid bij verkoop, bij overdracht, bij elke handeling en mutatie, de eenheid ook voör de belasting. Splitsing, deeling, samentrekking en vermenging zijn niet van kracht, zoolang zulks niet bij nieuwe gerechtelijke acte is gesanc- tionneerd. In dit geval alleen gaat die eenheid teniet en ontstaan er nieuwe. Het verpondingscohier bevat telkens onder een hoofd de geheele geschiedenis van zulk een perceel, vanaf zijn ontstaan tot op het oogenblik, dat het door splitsing, deeling of anderszins teniet ging en werd dan verwezen naar de nieuwe nommers, die ontstaan waren. Wat is de eenheid bij de nieuwe Kadastrale administratie? Wij vinden daaromtrent in Staatsblad 1875 No. 183: ,,Als afzonderlijke perceelen worden beschouwd die stukken grond welke door eenzelfde persoon worden bezeten of althans waarop dezelfde zakelijke rechten worden uitgeoefend. Hoewel aan denzelfden persoon behoorende, worden als afzonderlijke percee len opgemeten zoodanige gedeelten van het terrein, die bepaald zijn door vaste of natuurlijke scheidingen of die een verschillenden

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 28