209 volgens de gerechtelijke acten in rood waren opgebracht ter on derscheiding van de overige kadastrale grenzen. Van de kadastrale splitsing in onderdeelen werd echter geen gebruik gemaakt. Wilde men dit doen op zoodanige wijze dat zulks strekken kon tot leiddraad, dan zoude die onderverdeeling zich oneindig verder moeten uitstrekken. Men zoude het plan moeten overladen met duizenden huizen en scheidingen van zoo tijdelijke materieel gemaakt en van zulk een éphémer bestaan, dat de aanleg in arbeid verdubbeld, de bij houding onmogelijk zoude zijn. Men zoude de kadastrale nummers nog met vele duizendtallen moeten verrijken!!? Dit zoude een onbegonnen werk zijn en dan nog nutteloos; de waarde toch die elk dier perceeltjes in de verponding wordt toe gekend is vrijwel onafhankelijk van de oppervlakte, maar regelt zich geheel naar de ware of geschatte huurwaarde van het daarop gebouwde. De oude administratie was populair en met oorzaak. De ligging van het perceel werd aangeduid binnen de Residentie door de naam van de Bestuurs-afdeeling, District en Desa of Kampong. Dat waren erkende splitsingen bij ieder bekend. Het perceel had een naam, het verpondingsnommer. Eigenaars en Hypotheekhou ders wisten dat daar geen verandering in kon komen zoolang zij geen splitsing, deeling of samentrekking hadden bewerkt. Zij ver voegden zich ten belastingkantore ter voldoening van hun schuld onder 't opnoemen van de hun bekende nommers, en evenzoo op het Kadastraal bureau. Hun bezit was omschreven in een acte, waarvan een meetbrief ten grondslag lag. Het een en ander was opgenomen aan het Kadastraal bureau onder een speciaal hoofd en had daar een naam, het verpondings nommer en dit was onveranderlijk buiten hun wil. Dat schonk ver trouwen. Toen kwamen daarvoor die kadastrale kenmerken bestaande uit de naam van de Kadastrale afdeeling, Sectie letter en nommer. Die Kadastrale afdeeling heeft nooit veel ingang gevonden, zelfs niet onder de ambtenaren van 't vak. Zij voegde samen wat in alle andere aangelegenheden van bestuur, politie, en belasting vaak, was gesplitst. Haar grenzen waren onbekend, en een sectie-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 30