210 splitsing voltooide door samenvoeging van brokstukken van ver schillende buurten wijken kampongs de verwarring. Behalve deze geheimzinnigheden, werd het wantrouwen bij 't publiek verhoogd door de groote veranderlijkheid der nummers. Was een hypotheekhouder vandaag ingelicht dat hij zijn geld had gegeven op een perceel dat het Kadaster had geadministreerd onder de fraaie naam van Stad en Voorsteden Soerabaja, Sectie H. No. 1213, 1214 en 1215, ook al lag 't perceel in 't minst niet te Soerabaja maar in een aangrenzend, administratief gescheiden District Djabakota, dan vernam hij tot zijn verbazing een volgende maal dat 't was Sectie H. No. 1213, 2578 en 1579 en dat 't tus- schentijds al eens geweest was Sectie H No. 1213, 1418 en 1427. Dit wekte achterdocht en wantrouwen en de Kadastrale ken merken werden schouderophalend vernomen door publiek, nota rissen, advocaten en besturende ambtenaren. Niettegenstaande alle bedreigingen van onwettigheid, hebben de ambtenaren belast met de in- en overschrijving van vaste goederen de nieuwe kadastrale kenmerken met zekere geringschat ting blijven behandelen. Het was hun en een ieder een acadabra. Die geheimzinnige kadastrale afdeeling en sectie en vooral dat éphémer bestaan van die kadastrale nommers, dat was hun te machtig. Van de kadastrale plans in den vorm van verwijzingskaarten, dat zijn veldplans waarop de grenzen van bezit volgens de gerech telijke acten in rood zijn getrokken ter onderscheiding van de ka dastrale grenzen, en waarop de verpondingsnommers in rood zijn ingevuld, werd door een ieder een dankbaar gebruik gemaakt. Van het register 3 of hoofdregister werd geen gebruik gemaakt, zoo door 't publiek niet als door de Kadastrale ambtenaren zelve. Niet dat dit register niet alles bevatte wat men in 't verpondings- cohier kon vinden, maar 't gaf onder veel hoofden wat men in 't verpondingscohier onder een hoofd en veel beter vinden kon. Een inzage naamlijst stelde teleur, daar die slechts betrekking had op een onderdeel van de bestaande perceelen, een groep (kadastrale afdeeling) door geheel willekeurige het publiek en bestuur onbekende grenzen omsloten. En dan nog verkreeg men niet als resultaat een opgave van de vaste verpondingsnommers, die men verlangde, maar die acadabristische en zoo veranderlijke kadastrale kenmerken.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 31