211 Een ander ongerief voor de administratie zelve was nog daarin gelegen, dat onder een zelfde volgnommer werden opgenomen de perceelen onder eenig zakelijk recht bezeten gezamelijk met alle grond van de inlandsche bevolking, wegen, rivieren, slooten enz. Moge in Europa, waar de grond in 't algemeen onder eenig za kelijk recht bezeten wordt de administratie niet worden belemmerd door onder een zelfde volgnommer de wegen, rivieren enz. op te nemen; hier waar grond onder eenigen titel bezeten geen regel is, wordt de richtige administratie daarvan door het opnemen van een groot aantal tusschen-nommers zeer geschaad. Het geheel vormde vaak een dunne soep waarin de nummers der zakelijke rechten als korreltjes verdwenen. Later is hierin verbetering gekomen door alleen die nommers welke op zakelijke rechten betrekking hebben in het hoofdregister over te brengen. Men kreeg dus daarin geen volgnummer meer. Nog een ander ongerief ontstond na verloop van tijd, want toen het nu bleek met hoe weinig nut veel arbeid besteed was onr binnen eigendomsperceelen die kampongs en kleine landereien vormden details te meten, en toen evenzeer de nutteloosheid van de versnippering in kadastrale perceelen bleek, heeft men er geen werk van gemaakt om binnen die perceelen de grondveranderingen op te meten, hetgeen natuurlijk tot vernummering zoude leiden, en heeft men daardoor in verloop van tijd een splitsing in kadas trale nummers gekregen, die daar dan alleen nog maar op papier bestaat. Ik heb hierbij de hoofdbezwaren aangetoond, die naar mijne bescheiden meening de aanleiding zijn geweest dat het nieuwe eigendomskadaster niet de oude administratie heeft kunnen ver dringen, en geen ingang vond zoo bij publiek als bij ambtenaren. Sommen wij die bezwaren nog even in 't kort op: le. Zijn indeeling op eigenhand, die zonder nut afwijkt van de natuurlijke een ieder bekende en door een ieder geëerbiedigde. 2e. Zijn onvolledigheid, daar het uit de perceelen binnen een zeltde bestuursafdeeling of binnen een zelfde gemeente, slechts een greep doet en de overige er buiten laat. 3e. Zijn vernummering en splitsing in eenheden (kadastrale perceelen) die vrijwel afhangen van de willekeur in opvatting der ambtenaren.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 32