214 deelen heb opgesomd. Waartoe die splitsing op vaste grenzen die nooit vast kunnen zijn, daar de wil van den eigenaar alleen vol doende is om daar zooveel verandering te brengen als hij maar verkiest. Waartoe die splitsing die noch uit het oogpunt der rechts zekerheid, noch uit 't oogpunt van administratie of belasting-stel sel nuttig of gewenscht is. Verder vestigen wij onze aandacht op art. 159 dat zegt: „Art. 159. laatste alinea. Doorloopende perceelen zooals we gen, rivieren en waterleidingen worden op elk der bladen waarop zij voorkomen, afzonderlijk genummerd". Daar zooals ik reeds zeide niets omtrent het algemeen karakter van wat door een kadastraal perceel verstaan wordt gezegd is, toont ons dit artikel toch dat het in de bedoeling van den ont werper ligt dat niet alleen de in art. 114 bedoelde perceelen onder eenigen titel bezeten genummerd zullen worden, maar alle grond dus ook de gouvernementsgronden in gebruik bij de Inland- sche bevolking en verder zooals art. 159 zegt, wegen, rivieren enz., waardoor evenzeer dit bezwaar tegen de administratie van het nieuwe eigendomskadaster blijft bestaan. Ik wil niet op deze leemten gewezen hebben zonder een poging te wagen om den weg te vinden die naar mijne bescheiden meening er toe zoude kunnen leiden om daarin te voorzien. Ter bekorting blijf ik mij geheel bepalen tot hoofdzaken, en vul dan in bijzaken slechts zooveel aan, als van den betreden weg wordt afgeweken, en laat alle details onbesproken. Het doel van het Kadaster is: 1 e. Het opmaken van een eigendomskadaster van alle per ceelen waarop ingevolge algemeene verordeningen, bewijzen van eigendom of van een of ander zakelijk recht zijn opgemaakt. Dit kadaster zal strekken tot meerdere rechtszekerheid zóó voor de kennis van de bezitters van zakelijke rechten, als van den aard en de uitgebreidheid van elk zakelijk recht, en tot basis van de te heffen grondbelasting, verponding geheeten. Dit kadaster zal administratief geheel afgescheiden zijn van het volgende. ,,2e. Het opmaken van een landrente Kadaster enz. enz. enz. „Het eerstgenoemde Kadaster heet eigendomskadaster, en wordt Bestuurs-afdeelingsgewijze opgemaakt.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 35