218 Ik treed in geen verdere details, daar die niet bijzonder at kun nen wijken van de bestaande bepalingen op 't nieuwe kadaster en omdat die details zonder het aannemen van het principe dat aan 't voorgaande ten grondslag ligt, geen waarde hebben. Al 't voorgaande wijkt in uitvoering al zeer weinig van de be staande en voorgestelde bepalingen af maar in principe van wat door een Kadastraal perceel verstaan wordt zeer belangrijk. Al de bezwaren die de oorzaak zijn van de niet toepassing van het nieuwe Kadaster worden daarmede naar mijn bescheiden mee ning opgeheven. Het nieuwe Kadaster blijft geen half werk meer en verliest zijn tweeslachtig karakter. Het neemt bij geheele afdeelingen, weldra bij geheele Residen ties het geheele oude Kadaster in zich op. Het voegt zich naar de bestaande een ieder bekende landsver- deelingen. Zijn standvastige perceelnommers zijn evenzoovele namen van zaken die gerechtelijk en in het belastingwezen één zijn. De administratie wordt belangrijk vereenvoudigd en doeltref fender. Mocht men meenen dat nu het eigendoms kadaster opgemaakt volgens de bestaande bepalingen zich uitstrekt over reeds bijna alle plaatsen van beteekenis op Java en Madoera, de omwerking daarvan volgens een andere principe van nummering en verdee ling er toe zoude leiden dat men daartoe weer van meet af aan zoude moeten beginnen en dat daaraan veel zeer veel arbeid ver bonden is, dan geloof ik, dat men dien arbeid al licht overschat. Het hoofdwerk is gedaan, in het samenstellen der plans, en de boekhouding omwerken zal veel arbeid kosten, welke echter in geen vergelijk zal staan tot de nuttelooze arbeid die nu jaar uit aan bijhouding van een dubbel Kadaster wordt verricht. Ik ben overtuigd, dat indien de bijhouding van het oude kadas ter nu werd gestaakt en vervangen door het nieuwe kadaster, zoo als dat nu is ingericht, men binnen weinige jaren een grenzelooze verwarring zoude in 't leven roepen. Het zal geen verwondering kunnen baren dat ik een geheel af gescheiden eigendoms- en landrentekadaster beoog wanneer men nagaat dat het eenige bezwaar dat zich hiertegen zal kunnen voor-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 39