219 doen, het verkrijgen namelijk van een dubbel minuutplan niet van aanbelang is. Een dubbele boekhouding heeft men reeds. Het groote verschil toch in schaal tusschen de plans voor land rente en eigendomskadaster maakt dat ten behoeve van het eigen domskadaster ontwikkelingsbladen moeten worden opgemaakt. Dat komt dan al nabij een dubbel minuutplan. Welk bezwaar is er nu op het landrenteplan van groepen eigendontsperceelen alleen de buiten omtrek op te brengen en op de ontwikkelingsbladen de landrente plichtige en andere gouvernementsgronden blank te laten voorzoover het niet betreft hoofdzaken alleen noodig voor alge- meene oriënteering. Voor de afzonderlijke of verspreid liggende perceelen is insgelijks het landrente-plan geheel onvoldoende en heeft dat geen ander nut als de ligging van het perceel aan te geven. Welnu, ook hier is dan het perceel op vergrootte schaal te vinden in het register (der meetbrieven) dat het complement der kadastrale plans vormt. Het zal geen betoog behoeven welk nut het heeft, dat bij de geheel afgescheiden boekhouding van eigendoms- en landrente kadaster, ook de nommering afgescheiden zij. Al schaadt het niet de serie der landrente-nommers af te breken met nommers van eigendomsperceelen, het omgekeerde zoude wel schaden. Het heeft dit voordeel, dat voor de ajgemeene opmaking van het eigendomskadaster volstrekt niet gewacht behoeft te worden op het landrente-kadaster, en dat daar waar het landrente-kadas ter begint te werken het bestaande eigendomskadaster niet op nieuw behoeft te worden omgewerkt. Het heeft voor dat het eigendomskadaster ook gevrijwaard blijft van alle eventualiteiten die nieuwe omwerkingen van het land rente-kadaster noodig maken. Dat verder een perceel in agr.-eigendom bezeten in beide boek houdingen voor zal komen is duidelijk, en dit zal altijd gebeuren, maar wat hindert het dat zulk een perceel een landrente-nommer (desa en nommer) en een eigendoms of perceel-nummer heeft. Laat ik nog even in 't kort herhalen wat de door mij voorge stane grondbeginselen zijn voor het op te maken eigendoms kadaster. Ie. Afscheiding van het landrente-kadaster. 2e. Afstand doen van eigen indeelingen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 40