221 ERFPACHTSMETINGEN. In een artikel „Erfpachtsmetingen in de Toekomst", voorko mende in de vorige aflevering van dit tijdschrift, wijst Th. H. op de groote hoeveelheid werk, die ons te wachten staat, als binnen kort vele groote erfpachtsperceelen opnieuw moeten worden op gemeten en zoekt tijds- en arbeidsbesparing in toepassing van meer moderne instrumenten, waarvan echter de aanschaffingskos- ten vrij hoog zijn. Het vraagstuk, hoe wij met behoud van voldoende waarborgen voor de nauwkeurigheid, tot een snellere en meer economische werkwijze kunnen komen, verdient inderdaad ieders aandacht. Tot voor eenige jaren vond bij de opmeting van woeste gron den de methode-Van der Tas (Circ. H.K.D. dd. 21 Juni 1915 No. 1811) algemeen toepassing. Vanaf omstreeks 1930 worden eenige aanvullingen toegepast (naar ik meen voor het eerst door den landmeter E. H. Anthonijsz), ten doel hebbende verhooging van de nauwkeurigheid en het signaleeren en verbeteren van grove fouten in de aflezingen zonder hermeting. (Zie in aflevering 1/1932 van dit tijdschrift mijn artikel „Over Woeste-grondmetingen"). In aflevering 3/1932 wordt in een artikel van P. H. M. Plas man aangetoond, dat zich in sommige gebieden gevaarlijke ver anderingen in de boussole-miswijzing kunnen voordoen, die niet of nauwelijks tot uiting komen in verschillen tusschen heen- en terugmeting van hetzelfde azimuth. Het betreft de meting van een uitgestrekt terrein op de helling van een vulkaankegel, met diepe ravijnen. De op verschillende punten bepaalde boussolecorrecties loopen sterk uiteen, van 1019' tot 3°20', terwijl er weinig of geen regelmatigheid in op te merken valt. Het bleek tenslotte nood zakelijk eenige gedeelten, waarin geen groote (minder dan 20') verschillen voorkwamen, toch te berekenen met behulp van de gemeten hoeken, terwijl een herberekening van de geheele me ting op deze wijze belangrijk betere resultaten gaf. Dit is het eenige, mij bekende, bezwaar dat ooit tegen de oude methode gepubliceerd is en de schrijver voelt het bezwaar alleen in sommige gebieden. Naar mijn meening kunnen wij hier gerust aan toevoegen: waar de bepaalde bous-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 42