229 onherroepelijk vast, natuurlijk behoudens mogelijkheid van rectificatie van fouten door het Kadaster gemaakt, hetzij ex officio hetzij op verzoek, want ook Kadasterambtenaren zijn menschelijk. De perceelen waarover verzet gedaan wordt blij ven buiten de vaststelling tot het verzet is af- of toegewezen. Ik geloof met een dergelijk opzet welke natuurlijk alleen op wetsbepalingen mag en kan berusten meer en eerder het doel te bereiken waarnaar uiteindelijk gestreefd moet worden n.l. het onherroepelijk vastleggen der Kadastrale administratie. Tegen het quasi positieve systeem zijn en blijven de be zwaren dat er uiteindelijk geen zekerheid is. De moeilijkheid waar U over gevallen is, is geloof ik deze dat U niet voldoende splitst de rechtstoestand en de feitelijke toestand op kadastralen grond. Het doet m.i. niets terzake of eigenaren minderjarig of han delingsonbevoegd zijn voor het vaststellen der kadastrale grenzen, waar deze zuiver technische grenzen zijn, t.w. per ceel verpondingsnummer a is gelijk aan kadastraalnummer x en kadastraal-nummer x heeft de grenzen zooals het kadaster ze geeft. Overbouwingen of occupaties van den eigenaar van perceel a op andere perceelen of omgekeerd zijn zaken welke alleen die eigenaren aangaan en voor het Kadaster op zich zelf van geen belang zijn. Hierdoor bereikt U dat te allen tijde vaststaat dat verkrij ger van een perceel weet wat hij kadastraal verkrijgt en bij het kadaster kan zien welke inbreuken derden op zijn perceel maken of welke hij op perceelen van derden maakt, terwijl hypotheekgevers dezelfde aan geen twijfel onderhevige ge gevens hebben. Gezien de tegenwoordige tijden weet ik dat U als eerste bezwaar zult opwerpen, er is voor Uw idee geen geld. Dit nu is geloof ik niet waar, aangezien PRIMO: begonnen kan worden met de z.g. nieuwe buurten, die zooals U in Uw bijdrage zegt reeds aangemeten zijn in het polygoonstelsel, zoodat hoogstens een controle-meting zal moeten geschieden. SECUNDO: voor de plaatsen waar veel speciale metingen moeten geschieden, kan worden bepaald dat nieuwe verkrij gers alsnog de kosten van meting moeten dragen, terwijl de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 50