230 z.g. verbeterde meetbrieven kunnen worden aangehouden tot de betrekkelijke buurt in meting komt, waardoor tevens be reikt wordt dat het kadasterpersoneel zich uitsluitend behoeft te occupeeren met splitsingen en de herkadastreering en al- zoo niet over de heele stad verspreid behoeft te zijn. In Uw systeem zouden wij misschien nog 100 of 200 jaar zitten met onvolkomen grenzen, waar b.v. groote lichamen praktisch nooit hun bezit zullen liquideeren en er duizenden perceelen bestaan die in het geheel geen bekende eigenaar hebben. Als afschrikwekkend voorbeeld mag hier zeker ge noemd worden de verbeterde meetbrief die in Batavia vanaf 1916 tot nu een oogst heeft opgeleverd van naar schatting 4 tot 5 duizend stuks en mitsdien omstreeks 1976 voltooid zal zijn. Het niet bestaan van meetbrieven of het bestaan van foute meetbrieven is m.i. een dusdanige wantoestand dat het Gou vernement dit niet langer mag dulden. De herkadastreering is juist het aangewezen middel om aan een dergelijke mis stand een einde te maken. Gelukkig zijn wij nog niet zoover als in Holland, waar het van grensgeschillen wemelt, doch een juiste economische opvatting brengt ongetwijfeld mee dat het Gouvernement er zorg voor draagt dat een dergelijke toe stand hier niet kan ontstaan. Een tweede bezwaar dat U wellicht zal hebben, is het ge vaar dat na een herkadastreering als door mij bedoeld een vloed van grensgeschillen zal losbreken. Hoewel niemand dit natuurlijk kan bevestigen of tegenspreken met eenige kans op zekerheid, meen ik hier toch te moeten opmerken dar: eerstens: als gevolg der verbeterde meetbrieven bij mijn weten nog nooit een grensgeschil is ontstaan; alleen heeft het Gouvernement dank zij die meetbrieven in honderden geval len ontdekt dat het meer grond bezat dan het dacht en op die wijze aardig wat grond kunnen verkoopen; tweedens: de natuur van de menschen in Indië niet geneigd is tot procedeeren over kleinigheden (in afwijking met Hol land) zoodat eventueele kleine verschillen onderling worden opgelost. De grond is buitendien, enkele plaatsen uitgezon derd, niet zoo kostbaar door de overvloed van onbebouwden

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 51