232 ,,0p Uw verzoek terugkomende op mijn schrijven van 25 dezer volgt hieronder de summiere uitwerking van mijn idee voor het positieve stelsel van perceelsbegrenzing. Voorop gesteld wordt dat wat betreft eigendomsrecht, wijze van verkrijging en dergelijke blijft gelden het tegenwoordige negatieve stelsel. Hiernaast wordt ingevoerd voor de feitelijke begrenzing het positieve stelsel m.a.w. de door het kadaster van eenig per ceel aangehouden grenzen zijn de werkelijke terrein grenzen. Hiervoor is in de eerste plaats noodig een wetsbepaling inhoudende dat van alle door anderen dan het Gouvernement met eenige aan het B.W. ontleende rechten, waarvoor levering bij openbare acte is voorgeschreven, bezeten onroerende za ken moeten worden opgemaakt kadastrale meetbrieven welke moeten voldoen aan de eischen te stellen door het Hoofd van den Kadastralen Dienst en voorzoover zij dit doen, dat zij voor zooveel de begrenzingen, oppervlakte en afme tingen betreft opleveren het volledig bewijs van al het daarin omgeschrevene, zoodat degene die beweert dat zulks niet het geval is dit moet bewijzen. Waar niet alle onroerende goederen voldoen aan dit ver- eischte moeten we voorts hebben een wettelijke verplichting om in alle gevallen dat er geen meetbrief bestaat dan wel een meetbrief niet voldoende aan de eischen van betrouwbaarheid, een meetbrief te doen opmaken, met bevoegdheid aan het Kadaster (Hoofd Kadastralen Dienst) om te bepalen wanneer zulks moet geschieden en/of zulks moet geschieden ten koste van den eigenaar, zoodat kadastrale fouten en eventueel in de toekomst te bevelen, herkadastreering op grond van nieuw ontdekte zuiverder meetmethoden niet ten laste van de eige naren zijn. In verband hiermede overgangsbepalingen voor het nieuw in te voeren positieve stelsel inhoudende de bevoegdheid van het kadaster om voor bepaalde plaatsen te bepalen dat zal worden overgegaan tot invoering van het polygoonstelsel en het daaraan verbonden positieve stelsel, regelende de wijze van aanwijzing der plaatsen van meting, de kennisgave aan eigenaren, het recht van eigenaren om aanwezig te zijn bij

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 53