233 de meting, daartegen bezwaren in te dienen, het gratis ter inzage zijn der kadastrale gegevens en de bepaling dat verzet alleen binnen een zekeren termijn na vaststelling der metin gen mogelijk zal zijn en alles wat verder van belang is. De invoering van het positieve stelsel dient in ieder geval geheel los te worden gemaakt van de overgang op nieuwe eigenaars, al zou kunnen bepaald worden dat nieuwe verkrijgers van gronden in hermeten streken zullen moeten betalen de kosten van de hermeting. De meest volmaakte toestand zou voorts bereikt worden, indien aan overheidslichamen die de betrekkelijke vergun ningen verleenen de verplichting werd opgelegd van alle bouwvergunningen of wijzigingen daarin aan het kadaster kennis te geven, dat op deze wijze geheel bij zou kunnen blijven wat betreft hetgeen op het perceel gebouwd werd, en op die wijze in staat bij iedere overgang (in plaats van de landmeterskennis die tot niets meer dient) een schetskaart van het perceel over te leggen, die aan alle eischen zou kun nen voldoen van up to date zijn. Maar ook indien dit niet te bereiken is dan zou nog steeds het afgeven van een copie meetbrief of daarmee overeenstemmende schetskaart of hoe het ding ook genoemd zou moeten worden, steunende op vas te grondslagen ver te verkiezen zijn boven de tegenwoordige landmeterskennissen, waar de fiscale kant van het kadaster alleen naar binnen behoeft te werken en een bloote handtee- kening van den bewaarder van het kadaster even effectief bewijs kan opleveren als de voor niets noodige opsommingen op de landmeterskennissen. Hiermede is geloof ik de geheele theorethische zijde op gelost, de praktische uitwerking is een werk waaraan ik me niet graag zou wagen en kan trouwens goheel buiten den wet gever om geschieden en uitsluitend steunen op voorschriften van het Hoofd van het Kadaster. Mocht U naar aanleiding van mijn brieven geneigd zijn iets in mijn idee te zien dan ben ik natuurlijk te allen tijde tot Uw beschikking voor nader overleg of revisie van Uw bijdrage; op het oogenblik in die bijdrage wijzigen leek mij niet wel mogelijk, waar U nr.i. teveel gewerkt heeft met het idee

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 54