239 Bij het Kadaster worden de houders der gebruiksrechten, indien zij grondbelasting betalen, als eerste ingeschreven. (Het fiscale gaat vooraan). De boekhouding van het Italiaansche Kadaster vertoont zeer veel overeenkomst met de Hollandsche, alleen worden de erfdienst baarheden en de hypotheken niet bij het Kadaster geregistreerd. In de provincies, welke oudtijds bij Oostenrijk behoorden, heeft men het grondboek met bewijskracht voor de ingeschrevenen in stand gehouden. Principes voor de Grondbelasting. Uit alles blijkt, dat het Italiaansche Kadaster in hoofdzaak een fiscaal Kadaster is. De regeling van de belasting is het hoofdwerk van den kadastralen dienst. De landmeter speelt een belangrijke rol bij de boekhouding van de belastbare goederen en bij de vast stelling der belasting. De grondbelasting in Italië, evenals bij ons een zuiver zakelijke belasting, wordt niet op den eigenaar geboekt, maar op het on roerend goed. Voor de bepaling van de belasting wordt slechts rekening gehouden met de opbrengst, na aftrek van de kosten noodig voor de productie en de instandhouding van het goed. Sedert 1865 is er onderscheid gemaakt tusschen het gebouwd" en „ongebouwd". Het „gebouwd" was onderworpen aan een vast percentage van de opbrengst. Voor het „ongebouwd" werd de belasting bij omslag bepaald. Na 1924 is ook het ongebouwd aan een vast percentage onder worpen (10% van de belastbare opbrengst), met dien verstande, dat voor het gebouwd met papieren lires en voor het ongebouwd met goudlires wordt gerekend. Het tijdstip van belang voor de bepaling van de belastbare opbrengst is Januari 1914. Technische grondslagen. In Italië worden cultuurperceelen opgemeten (fiscale opzet). Uit deze meting worden kadastrale kaarten (plans) samengesteld. Men onderscheidt 3 soorten cultuurperceelen. Ie. productieve gronden (in cultuur of niet gecultiveerd), waar van de schatting na een indeeling in klassen geschiedt. 2e. gronden, vrijgesteld van grondbelasting. De meren en vijvers worden apart gewaardeerd. 3e. gronden, aan de cultuur onttrokken als parken, tuinen, sport terreinen, waarvoor de schatting door vergelijking geschiedt.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 60