240 De werkzaamheden voor de samenstelling van het nieuwe Ka daster zijn opgedragen aan Provinciale Kadasterkantoren. Deze verrichten alles vanaf de delimitatie der perceelen tot de definitieve boeking toe. De bijhouding is opgedragen aan sectiebureaux en bestaat in het opsporen en verwerken van alle veranderingen de belasting plichtigen en het onroerend goed betreffende. Voor het geven van richtlijnen en controle-werkzaamheden be staat een algemeen bureau van het Kadaster bij het Ministerie van Financiën, bijgestaan door een commissie voor de schattingen. 7 riangulatie. De Kadastrale triangulatie is gebaseerd op het net van het mi litair Geografisch Instituut. De gebezigde projectie is de polyederprojectie van Soldner (zooals in Beieren en in Pruisen). Deze projectie heeft het voordeel, dat oppervlakten grooter dan het gebied eener Gemeente nog als vlak beschouwd en zonder vervorming overgebracht kunnen worden. De bladen worden geruiteerd op afstanden van 10 cm en de co- ordinaten bijgeschreven uitgaande van het centraalpunt eener zone. De ruiteering heeft 3 functies: le. het vergemakkelijken van de opbrenging der coördinaten. 2e. als middel om het rekken of krimpen van het papier te be palen. 3e. het leggen van het verband tusschen de bladen. In het begin zijn voor 10 provincies de plans samengesteld uit de eigen netten van de gemeenten. In 16 provincies is geen triangulatie uitgevoerd. Voor de overige provincies is de projectie van Soldner gebruikt, waarbij 35 centraal meridianen (één centraal meridiaan dient voor een provincie of een groep van 2, 3, 4 of 5 provincies) zijn aan genomen. Is het centraalpunt voor een zone aangenomen, dan worden de coördinaten der primaire, secundaire en tertiaire punten van het Geogr. Instituut getransformeerd en kadastrale punten tusschen gemeten of de oude kadastrale netten ingepast. Gemiddeld is er één punt op 300 ha. Ofschoon de verhouding van de punten van verschillende orde varieert per zone, heeft men over het algemeen de volgende verhouding.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 61