242 Opname van de details. Aan tachymetrische opname geeft men de voorkeur bij terreinen, welke weinig geparcelleerd, of bergachtig zijn, in de wijnbouw- streken, voor boschranden, moerassen, bergstroomen. Meting in lijnverband wordt toegepast bij vlak en weinig geaccidenteerd ter rein, voor bouwgronden en geparcelleerde gebieden. I. ii chtfotogrammetrie. Sedert 1933 wordt ook van luchtfotogrammetrie gebruik ge maakt voor de samenstelling van de delimitatieschetsen. De Plans. De bladgrenzen worden gevormd door natuurlijke grenzen. De afmetingen van een blad bedragen 1.05 bij 0.65 m, die van de daarop voorkomende teekening 0.95 bij 0.60 m. De bladen zijn alle noord georiënteerd en voorzien van een ruiteering. De meest voorkomende schaal is 1 a 2000, terwijl soms in ver band met de parcelleering ook schalen van 1 a 4000, 1 a 1000 en 1 a 5000 worden toegepast. De verdere opwerking komt overeen met die van onze plans. Technische controles. Onder leiding van den chef-ingenieur worden de delimitatie schetsen op het terreingecontroleerd. Men gaat na of de polygoon- punten goed gekozen zijn en meet willekeurig contrölelijnen. Deze controles worden gedaan voor 1/5 gedeelte van het terrein. Waar zeer mooie resultaten verkregen worden bij het begin wordt verder slechts 1/10 gedeelte nagegaan. Voor een voldoende meting eischt men de helft van de tolerans. O p.pervlakteberekening De berekeningen geschieden centraal te Rome en te Napels. Ze worden uitgevoerd met de planimeter of op milimeterpapier. Elke oppervlakte wordt door 2 verschillende rekenaars onafhankelijk van elkaar bepaald. Het arithmetisch gemiddelde wordt aangehou den, wanneer de verschillen binnen de tolerans liggen. Naar ver houding van de oppervlakte en de totaal-oppervlakte van een blad worden de overgebleven verschillen ingedeeld. S chatting Aan de methode om tot vaststelling van de belastbare opbrengst te komen is in het artikel eenige bladzijden gewijd. Aangezien wij in Indië voor de perceelsgewijze vaststelling van de verpondings- waarde, welke trouwens praktisch buiten het Kadaster omgaat,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 63