244 hieronder volgende is ontleend aan het artikel „The Surveying Profession" door C. L. Alexander en heeft in hoofdzaak betrek king op den Staat Zuid-Australië. De taak van den Australischen Landmeter is zeer veelzijdig. De schrijver maakt de volgende onderscheiding: 1) Engineering Surveying, welke verbandt houdt met het tra- ceeren van spoorwegen, aanleg van rioleeringen enz. 2) Hydrographic Surveying, betreffende het opmeten van ri vierbeddingen enz. door middel van peilingen. 3) Geodetic surveying, overeenkomend met onze triangulatie metingen. 4) Topographical surveying, een rol spelend bij de defensie en nauw verband houdend met engineering surveying. 5) Aerial surveying. Hieromtrent wordt opgemerkt, dat aerial surveying zonder controle op den grond waardeloos is en nimmer de terrestrische opname zal kunnen verdringen! 6) Crown lands and irrigation surveying, de opmeting van do meingronden betreffend. Nadat deze gronden zijn verkocht of ver pacht komt de beurt aan 7) Private surveying. Talrijk zijn de functie's van den private- surveyor. Hij speelt veelal een rol bij de opmetingen t.b.v. drai neering, bij stedenbouw, aanleg van mijnen, wegen, spoorlijnen enz., maar de meeste bekendheid geniet hij als Landmeter met betrekking tot de „Real Property Act" (Torrensstelsel). Als zoodanig treedt de private-surveyor op bij opmetingen voor eigendomsvestiging en splitsing of verbetering van bestaande ei- gendomsperceelen, grensuitzettingen enz. De schrijver roemt de voortreffelijkheid en eenvoud van het Torrensstelsel en drukt dit kernachtig uit in de woorden: „a mere one sheet with all registration endorsed upon it". Helaas, het is niet alles goud, wat er blinkt, zelfs niet onder het onvolprezen Torrensstelsel. Na een mislukte staking van on derbetaalde of in het geheel niet betaalde Landmeters (de eerste staking in Zuid-Australië!) zagen allerlei beunhazen hun kans schoon, met het gevolg, dat momenteel nog aan tal van eigendoms rechten een onbetrouwbare of onjuiste opmeting ten grondslag ligt. De vervulling van den wensch, dat alle nieuw-te-verleenen eigendomsrechten zullen steunen op een permanent verzekerde op meting, zou een aanzienlijke verbetering beteekenen. Verder doet

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 65