245 men moeite, een regeling te verkrijgen, waarbij aan den 'Regis trar-General" de bevoegdheid wordt verleend, 0111 in het geval, dat een eigendomsbewijs foutief is gebleken, den betrokken eigenaar mede te deelen, dat dit eigendomsbewijs verbeterd dient te wor den. De eigenaar kan dan binnen den tijd van 21 dagen hiertegen opkomen. Wanneer hij nalaat, zijn duplicaat-eigendomsbewijs in te leveren, zal het kantoorexemplaar worden verbeterd, terwijl alle nieuwe aanteekeningen in het grondregister zullen worden opge schort, totdat het duplicaat-eigendomsbewijs is ingeleverd. In de Staten Victoria en West-Australië blijken soortgelijke re gelingen reeds te bestaan. In Zuid-Australië wordt het splitsen of uitzetten van eigendoms- perceelen maar al te dikwijls aan volslagen leeken toevertrouwd; de wet laat dit toe! Vol vertrouwen in het Torrensstelsel, koopt iemand een perceel, zet daarop een waardevol gebouw, om later tot de ontstellende ontdekking te komen, dat, dank zij ondeskun dige uitzetting van het perceel op het terrein, een onwettige occu patie in het leven geroepen is. Dergelijke gevallen zijn geenszins zeldzaam. In Sydney (Nieuw-Zuid-Wales) daarentegen is men voorzich tiger. Geen notaris zal daar een akte van overdracht opmaken, wanneer niet een behoorlijke opmeting heeft plaats gehad of een clausule in de akte is opgenomen, dat de kooper ten volle de ge volgen van een onjuiste omschrijving op zich neemt. Talrijke voorbeelden van onwettige occupatie worden door den schrijver uit zijn praktijk naar voren gehaald. Als humoristische inleiding wordt verhaald van een zekere N.A., die, zijn grensmuur 1 dm op grond van zijn buurman had geplaatst en door dezen werd gesommeerd, aan de onwettige occupatie een einde te maken. Hetgeen geschiedde, waarna de buurman keurig een nieuw bouw werk tegen den verplaatsten muur liet optrekken. Zijn pijnlijke ver wondering laat zich begrijpen, toen N.A. op zijn beurt met een sommatie tot afbreking wegens onwettige occupatie voor den dag kwam. De laatste was zoo vriendelijk geweest, zijn grensntuur 2 dm in plaats van 1 dm terug te zetten! Het aantal gevallen, waarin gebouwen voor een belangrijk deel op belendende perceelen staan, is ontstellend groot. En juist in Zuid-Australië schijnt onwettige occupatie ernstiger gevolgen te hebben dan in de andere Australische Staten. De belendende

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 66