246 eigenaar kan den onwettigen occupant dwingen tot afbreken of tot koopen van den betreffenden grond. In Nieuw-Zuid-Wales be staat de eisch tot afbraak bij onwettige occupatie niet; daar is een commissie in het leven geroepen, die de te betalen schadevergoe ding heeft vast te stellen. In de Staten Victoria en West-Australië kent men de eigendoms- verkrijging door middel van verjaring, waardoor de mogelijkheid ontstaat, het eigendomsbewijs te verbeteren en daarmee een on wettige occupatie onschadelijk te maken. In Zuid-Australië is deze wijze van eigendomsverkrijging voorloopig nog toekomstmuziek. Het „South - Australian Institute of Surveyors" werd opgericht in 1882. Tot haar werkzaamheden behoort o.a. het nemen van een beslissing in gevallen, dat door Landmeters te hooge kosten in rekening worden gebracht. De vereeniging gaf in 1896 den stoot tot het totstandkomen van de z.g. „Licensed Surveyors Act", waaruit voortvloeiden de instelling van de „Surveyors' Board", de inschrijving van Landmeters benevens de vaststelling van vaste Landmeters-tarieven. Om toe te treden tot het beroep van Landmeter, wordt een eind diploma geëischt. De candidaat komt dan in de leer bij een Landmeter en wordt ingeschreven bij de Surveyors' Board. De opleiding duurt vier jaren; drie daarvan worden aan terreinwerk besteed. Na twee jaar kan het eerste gedeelte van het examen worden afgelegd, het tweede gedeelte na het vierde jaar. Twee keer per jaar, in Maart en in September, worden deze examens gehouden; de examenopgaven worden beurtelings door een dei- Australische Staten en Nieuw-Zeeland samengesteld. De examens worden afgenomen door de Surveyors' Board, welke bestaat uit den Surveyor-General als voorzitter en vijf leden, waaronder drie vertegenwoordigers van de locale vereeniging. Tot de taak van de Surveyors' Board behoort verder het uit oefenen van controle op het beroep van Landmeter en het onder zoeken van gerapporteerde gevallen van ondeugdelijk werk. Tegen door de Surveyors' Board opgelegde straffen en genomen beslissingen is slechts hooger beroep mogelijk bij de Rechtbank. H. MASSIER.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 67