249 het z.i. niet mogelijk lijkt vol te houden,,, dat er bij koop en ver koop geen daartoe strekkend bindende overeenkomst plaats heeft; al willen we zeker graag aannemen, dat de Inlander over liet al gemeen dit niet beseft en vooral van de juridische kwesties, welke daaraan verbonden zijn, niets begrijpt". Even verder zegt hij: „Er bestaat dus bij koop en verkoop ook tusschen Inlan ders, of ze zich daarvan bewust zijn of niet, wel dege lijk een overeenkomst. Van V.V.'s adatregel betreffende dit onderwerp blijft dan alleen over, dat het recht op het gekochte eerst tot stand komt door de overdracht: doordat de verkoo- per het den kooper overdraagt. Aangenomen dat dit juist is, dan stemt de adat in dezen geheel overeen met de bepaling van art. 1459 Ind. 1495 Ned.) B.W., dat de eigendom van het verkochte goed niet eer overgaat tot den kooper, dan nadat de levering daarvan is geschied. Niettemin wordt t.a.pl., „Miskenningen" blz. 54, geklaagd over het opdringen van „het westeuropeesche systeem". We hebben hier weer te doen met een overdreven neiging tot uitsluiting van het Westersche recht, die er toe leidt, met miskenning van hooger algemeen recht, voor het adatrecht iets afzonderlijks te willen ontdekken, al moet dit ingekleed worden in een alleen door onbegrijpelijkheid van het algemeen Westersch begrip afwijkende bepaling, dat verkoop is een (manier van) overdracht zonder overeenkomst." De tot oordeelen bevoegden zijn het dus niet eens, maar on tegenzeggelijk valt in de jurisprudentie in den laatsten tijd meer en meer een voorliefde voor de Leidsche leer te bespeuren. De hierboven vermeide zienswijze betreffende de tegenstelling westersch recht adatrecht komt ook tot uiting bij een tweetal vonnissen, gewezen naar aanleiding van niet ontruiming door ver- kooper van het verkochte onroerend goed. In het eerste geval komt de uitspraak op het volgende neer 1 „Het reeële karakter van de adatrechtelijke kooptransactie van grond staat aan een door den kooper gevorderde ontbinding van de gesloten transactie wegens bezitsstoornis door den verkooper in den weg. blz. 176; Vonnis Raad van Just, te Batavia van 6-5-1938hooger beroep van Landraad Kotaboemi.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 70