250 In dat geval kan de kooper een eisch tot ontruiming van den grond tegen den onrechtmatigen occupant instellen." De verkorte inhoud van het 2e vonnis luidt t): „Verkoop van grond met het daarop staande huis, waarvan een notarieele acte is opgemaakt, terwijl de transactie aan het kam ponghoofd, in wiens ressort het huis en de grond zich bevinden, is bekend gemaakt, is te Palembang op adatrechtelijk geheel regel matige wijze tot stand gekomen, waardoor de kooper inlandsch bezitter van het gekochte is geworden, dat hij van den verkooper kan opvorderen, wanneer deze mocht weigeren tot ontruiming over te gaan. Aan dit opvorderingsrecht staat niet in den weg dat wellicht de koopprijs, in strijd met het daaromtrent in de soerat djoeal beli gestelde, niet of niet volledig is betaald, t e n z ij tusschen partijen uitdrukkelijk mocht zijn overeengekomen, dat de verkooper den grond en het huis niet behoeft te verlaten, alvorens volledige be taling van den koopprijs te hebben erlangd (raad). KENT HET ADATRECHT HET POSITIEVE STELSEL VAN OPENBAARHEID De landraad te Poerworedjo had te beslissen t.a.v. het navol gende geschil (blz. 416, vonnis van 4-11-1937). Tot de nalatenschap van Bok Mentis behoorden. a. een erf, b. een sawah en c. een sawah. Erfgenamen waren: eischer, 6e, 7e, 8e en 9e gedaagde en haar man Alnasan, welke sinds overleden was en zijn aandeel had na gelaten aan 4e en 5e gedaagde. De 4e gedaagde, Bok Dijem, waarmede Alnasan later gehuwd was, heeft, in de meening verkeerend, dat de litigieuse gronden alle aan haar man hadden toebehoord waarin ze gesteund werd door een vonnis van den landraad te Koetoardjo de perceelen in 1927 in het openbaar laten verkoopen. Kooper van het erf was Sastromidjojo en van de sawahs Kasir. De eerste heeft het erf ten overstaan van den loerah verkocht aan de le gedaagde en de 2e de beide sawahs eveneens in tegen woordigheid van dien functionnaris aan 2e en 3e gedaagde. blz. 186; Raad van Jast. tc Batavia, vonnis van 29-4-1938; hooger beroep van landraad Palembang.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 71