- 9 Py X voor de aansluitingen. Px Y J Voor de rondrekeningen zijn Y en X 0, zoodat we deze bij de volgorde der normaalvergelijkingen eerst nemen, en daarna de aansluitingsvoorwaarden. Hieruit volgt, dat men zonder bezwaar eventueele tusschentrek- ken in de vereffening kan opnemen. Het aantal rondrekeningen wordt dan uiteraard grooter, doch waar de a en /3 alleen in de beide laatste aansluitingsvoorwaarden optreden (de derde aan sluiting wordt als controle beschouwd) is de berekening der om zwaaiing slechts merkbaar in de beide laatste vergelijkingen. Het is gebruikelijk als gewichten p aan te nemen p =—7-, waardoor de coëfficiëntenenz. gelijk aan de lengten der trekken (positief of negatief) worden. De geringere nauw keurigheid der aansluitingstrekken kan gemakkelijk in rekening gebracht worden door de lengten der aansluitingstrekken met een bepaalde factor, b.v. 4, afhankelijk van de nauwkeurigheidsver houding tusschen meetveer- en dradenafstandmetermetingen, te vermenigvuldigen. In het bovenstaande voorbeeld komt duidelijk tot uiting, dat het hier niet zoozeer gaat om een min of meer volmaakte vereffenings methode, doch om een, in de uitvoering verrassend eenvoudige be rekeningsmethode, waardoor het mogelijk is om de meting belang rijk te vereenvoudigen. Dit laatste is hier geschied doordat de aan sluitingstrekken gemeten zijn met boussoleazimuths en dradetiaf- standmeter en geheel zonder zonswaarnemingen. 1) De aansluitin gen kunnen dus eventueel door een andere opnemer of met een ander instrument gemeten zijn, dan wel uit oudere metingen over genomen worden. Toch is de nauwkeurigheid van het netgedeelte ABC (met alle tusschentrekken) zoo groot mogelijk, want de veref fening van dit gedeelte geschiedt volledig, terwijl zelfs door de gewichten van de aansluitingstrekken in overeenstemming met de r) Bestaat er een andere goede berekeningsmethode voor deze doelmatige en eenvoudige meting?

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 13