12 de oplossingsmethode algemeen te houden. Het nadeel evenwel is, dat daardoor de oplossing veel gecompliceerder schijnt dan in werkelijkheid het geval zal zijn. In de practijk zullen twee oriën teeringen zelden gevraagd worden, maar daarentegen zal het ge val, dat een enkele oriënteering bepaald moet worden zich vrijwel dagelijks kunnen voordoen, b.v. in alle gevallen, waarbij een polygoonnet zonder oriënteeringsrichting aangesloten wordt op triangulatiepunten, polygoonpunten of op de kaart voorkomende punten. Een soortgelijk geval deed zich destijds in het groot voor bij de aankoop van een particulier land door het Gouvernement. De meting (dradenafstandmeter, boussole) was geschied, doch de berekening bleef geruimen tijd liggen. In die periode kwam men tot de overtuiging, dat het noodzakelijk was om talrijke wo ningen, relatief waardevolle tuinen, Chineesche graven, enz. aan Chineezen of Arabieren toebehoorend, uit te splitsen en hiervoor afzonderlijke meetbrieven af te geven. De oude piketten waren inmiddels verdwenen, zoodat de nieuwe metingen, die een aaneengesloten geheel vormden, en gemeten waren met de meetveer en in hoekverband, aangesloten werden op een aantal grenspilaren van de eerste meting. Gewoonlijk zou men de eerste meting volledig berekenen, en daarna de tweede meting tusschen de relatief slecht bepaalde pilaren der eerste meting in- wringen, wat een aanleiding zou zijn om de tweede meting te vens in eigen stelsel te berekenen. Bij de nieuwe berekenings wijze zal: le. een groot gedeelte van de eerste meting, voor zoover het gelegen is in het terrein der tweede meting, overbodig zijn, en 2e. de berekening der tweede meting in eigen stelsel kunnen vervallen. Waar de eerste meting door zonswaarnemingen georiënteerd was, blijft er slechts één omzwaaiing te bepalen over. De geheele berekening onderscheidt zich bijgevolg nergens anders door dan dat: le. alle lengten der trekken der eerste meting met een geko zen factor b.v. 4 (dit zal van de terreinsomstandigheden afhan kelijk zijn) vermenigvuldigd worden om rekening te houden met het verschil in nauwkeurigheid.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 16