20 a. Wat verstaat men onder tanah onbekend" Men bedoelt met deze uitdrukking niet, dat de ligging van het in een gerechtelijke akte omschreven grondstuk (de „tanah") on bekend is, maar dat de eigenaar niet te vinden is. Vanzelfsprekend is de ligging van verscheidene oeroude eigen- domsperceelen heelemaal niet of minder goed bekend, maar het is bij mijn weten nog nooit voorgekomen, dat iemand in de oude rommelhoek een grosse van een oude gerechtelijke akte, ZOÏtdei' aanteekening van verdere overgangen, vond, daarmee naar het Kadaster stapte en dien dienst verzocht de ligging van het in dat stuk beschreven onroerend goed aan te wijzen. In de „Agrarische Regelingen voor het Gouvernementsgebied van Java en Madoera" door Mrs. Maassen en Hens vinden wij op blz. 31 de volgende omschrijving voor deze perceelen: „Onder „tanah onbekend" verstaat men perceelen, welke oudtijds in de Europeesche eigendomsregisters zijn ingeschreven, doch waarvan de eigenaren al sedert meer dan vijftig jaren bij gebreke van ver dere overschrijving onbekend zijn geraakt." Het in deze omschrijving genoemde getal van vijftig jaren dient slechts om de gedachte te bepalen; het is ook wel mogelijk, dat een perceel, waarvan de eigenaar onbekend is, maar dat binnen de laatst verloopen vijftig jaar nog is overgeschreven, „tanah onbekend" is. Vanzelfsprekend moeten wij deze omschrijving ook niet zoo lezen, dat al de perceelen, welke in de laatste vijftig jaar niet overgeschreven zijn, tot deze categorie behooren. Bij Gouvernements besluit zijn regels vastgesteld, hoe gehan deld behoort te worden bij uitgifte van deze perceelen (adminis tratieve regeling). Alleen het Binnenlandsch Bestuur kan bij de regeling van het grondbezit verklaren, dat een perceel tot de „tanah-onbekend" behoort. De in de registers vermelde eigenaar of zijn rechtverkrijgenden behouden alle rechten en rechtsvorderingen, welke krachtens Bur gerlijk recht aan den eigenaar toekomen. Ook een eventueele bezitter volgens het B.W. kan de rechten, welke aan het bezit inhaerant zijn, uitoefenen. In de beslui'ten van uitgifte van „tanah onbekend" wordt om dezen reden de clausule van niet-vrijwaring opgenomen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 24