21 b. Het ontstaan van de „tanah onbekend" perceelen. Eenige jaren geleden is het aantal te Batavia nagegaan. Men kwam toen op een hoeveelheid van ongeveer 3000, dat is 1/6 van het aantal eigendomsperceelen binnen de Gemeente gelegen. Het grootste gedeelte er van is door anderen dan de eigenaren in bezit genomen. Hoe het mogelijk is, dat er zoovele zijn, vindt zijn verklaring in de oude koloniale toestanden. In Europa is zooiets ondenkbaar. Tegenwoordig ontstaan er te Batavia waarschijnlijk maar zeer weinig meer. Vroeger vertrok er blijkbaar nogal eens een Europeesche grond eigenaar met of zonder de Noorderzon naar Patria, zijn eigendom men voor de liefhebbers achterlatende. Ook Chineezen getroostten zich toen vaak niet de moeite een kooper te zoeken voor hun onroerende goederen bij hun vertrek naar China. Doch vooral zijn „tanah onbekend" perceelen ontstaan, doordat de Inlandsche eigenaar de Europeesche instelling: overgang bij erfenis (en nogal met betaling van 5% overschrijvingsrecht) te laten registreeren, onbegrijpelijk vond. In de Plakkaten van de achttiende eeuw vinden wij herhaaldelijk de verzuchting opgeteekend, dat de Inlandsche natiën zeer nalatig waren in het laten overschrijven van hun eigendomsperceelen bij erfenis. Zelfs vrijstelling van de betaling van 's Heeren gerechtig heid mocht niet baten. Doordat voor de oude eigendomsperceelen vaak een reeks van overgangen door erfenis niet geregistreerd is, en er zonder over schrijving veel perceelen aan Inlanders verkocht zijn, moeten vele, vroeger aan bekende Inlanders toebehoorende, perceelen thans onder „tanah onbekend" gerekend worden. Alle bevolkingsgroepen hebben oudtijds aan het ontstaan mee gewerkt. c. Regeling van het bezit van deze gronden. Daar het grootste gedeelte van deze perceelen door anderen (alle bevolkingsgroepen zijn ook hierin vertegenwoordigd) in bezit zijn genomen en er zelfs een levendige handel in gedreven wordt, is het begrijpelijk, dat reeds lang de behoefte werd gevoeld den rechtstoestand van deze gronden te regelen. Ook de fiscus (ver ponding) had daar groot belang bij.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 25