22 De Compagnie stelde zich op het standpunt: Door mij verkochte gronden, die door den eigenaar verlaten zijn, vallen aan mij terug. In de resolutie van 1778 werd aan de landmeters opgedragen de perceelen, waarvan de eigenaar niet bekend was op te sporen en ze ten bate der Stadskasse voor binnen de stad gelegen perceelen en Heemraden's kasse voor gronden in de Omme landen gelegen opnieuw te verkoopen. i) Uit de oude Blokregisters op het Kadasterkantoor blijkt, dat er in het laatst van de achttiende eeuw honderden perceelen opnieuw zijn verkocht. Voor de perceelen, waarvoor men geen kooper kon vinden, werd in het register een pagina open gelaten. Op de kaarten werden zij echter wel genummerd. Deze perceelen worden thans niet beschouwd als „tanah onbekend", maar worden gerekend tot het Landsdomein te behooren. Met de invoering van de Verpondingsordonnantie, toen aan de bestaande eigendonrsperceelen een verpondingsnummer werd ge geven, bleek er weer een groot aantal perceelen, waarvan de eige naar niet bekend was, te zijn ontstaan. Daar deze perceelen voor de verponding ongenummerd zijn gebleven, moet het oude Blok- nummer thans nog dienst doen voor de aanduiding. Bij nieuwe uitgifte worden deze perceelen behandeld als „tanah onbekend". Verder is in de jaren 1887 tot en met 1890 door het Kadas ter 2) een lijst samengesteld van de onbekende perceelen, waar van de eigenaar bij de invoering van de verpondingsordonnantie nog bekend was, maar welke sedert niet meer overgeschreven waren. Dit zijn dus „tanah onbekend" perceelen met verpondings nummer. De Belastingdienst beschouwt deze perceelen als gewone eigendomsperceelen. De bezitter betaalt de verschuldigde belas ting. (Zie de toelichting op de Verpondingsordonnantie). r) Zie voor den tekst der resolutie de bijdrage van Ir. P. J. Willekes Mac- donald, getiteld „Batavia's Kadaster onder de V. O. C." in aflev. 1 en 2 van jaargang 1936 van dit tijdschrift en voor die der bedoelde opdracht blz. 12 van eerstgenoemde aflevering. 2) Hiermee was belast de landmeter J. A. Veenstra. In de op het Kadaster kantoor aanwezige registers van „tanah onbekend" perceelen komen voor de door dezen landmeter bij zijn onderzoek ontdekte perceelen, waarvan sedert 1859 geen overgang had plaats gehad, geen erfgenamen van den laatst bekenden eigenaar zich aanmeldden en geen verponding werd betaald.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 26