25 registers, met duidelijke vermelding van ligging, uitge strektheid en aard der grondstukken en aan bedoelde per sonen, desgewenscht, gezegelde door het Hoofd van Plaatselijk Bestuur onderteekende verklaringen te doen uitreiken. 2e. Den Resident van Batavia op te dragen de Inlandsche occu- panten van gronden als in artikel 1 van dit Besluit bedoeld, voorzoover de occupaties dagteekenen uit den lateren t ij d en voorzoover die gronden niet geacht worden be- noodigd te zijn voor eenig werk van algemeen nut of voor eenig openbaar doeleinde, aan te zeggen het erfelijk indi vidueel bezitsrecht dan wel een anderen titel op die gronden aan te vragen" enz. Uit het bovenstaande leidt Mr. Nolst Trenité reeds in 1917 de volgende werkwijze af: le. Men stelle de niet-Inlandsche occupanten voor de keuze eigendomsuitwijzing dan wel een normale Europeesche rechtstitel van het Gouvernement te vragen öf afstand te doen van het bezit. 2e. Inlandsche gebruikers van ouds erkenne men als individueele bezitters en boeke hen in de bijzondere registers. 3e. Inlandsche occupanten van lateren tijd dwinge men tegen vergoeding milik aan te vragen, en komt dan tot de conclusie „aldus zal binnen redelijken tijd een ordelijke toestand zijn te verkrijgen, welke het naar recht en bil lijkheid belasten van het grondbezit zal mogelijk maken en aan het rechtsverkeer de noodige zekerheid verschaffen zal". Het „binnen redelijken tijd" zou echter wel eens een tegenvaller kunnen zijn, want op welke manier zou men deze onbekende per- ceelen in behandeling krijgen? Men had de door het Kadaster in de jaren 1887 t/m 1890 op gestelde lijst kunnen nemen, een voor een deze perceelen uit kun nen laten zetten en dan den rechtstoestand kunnen bestudeer en. Men heeft het echter oorspronkelijk van de in de praktijk voor komende kwesties af laten hangen, welk perceel voor onderzoek in aanmerking kwam. De dienst der Gemeente, die een wegenplan wenschte uit te voeren, stuitte op deze onbekende perceelen bij de besprekingen Nota Nolst Trenité voormeld.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 29