26 met belanghebbenden. Wanneer echter de toestemming tot aanleg maar verleend werd en contractueel vastgesteld, was de noodzaak niet groot den rechtstoestand verder te regelen. Het personeel, belast met het verzamelen van de gegevens voor de verponding, signaleerde er eenige, maar zoolang de belasting binnenkomt is er voor Financiën geen reden, den rechtstoestand verder in beschouwing te nemen. Het B.B. kon bij nieuwe vestigingen een oogje in het zeil hou den en zoodoende ook weer eenige opruiming houden. Voor de bovengenoemde instanties bestond bij hun werk het groote bezwaar, dat geen overzichtelijke kaarten ter beschikking stonden. Het Kadaster meende blijkbaar, dat deze onbekende perceelen dezen dienst niet verder aangingen, dan wanneer ze in een Euro- peesch zakelijk recht werden afgestaan, zoodat door de eenige instantie, die de ligging met voldoende nauwkeurigheid kon vinden geen werk van de opsporing gemaakt werd. Omstreeks 1930 is er over de kwestie weer van alle kanten geschreven en ook in den Volksraad kwam de kwestie ter sprake. De toenmalige A.R. ter beschikking, N. Beets, heeft er opnieuw veel werk aan besteed. Met alle mogelijke autoriteiten en diensten werden besprekingen gevoerd. Kort samengevat kwam de heer Beets, om tot een uiteindelijke regeling te geraken, tot de volgende conclusies. i) le. een Gouvernementscommissie moet in het leven geroepen worden, welke alle zich voordoende vragen behandelt en afdoet. In die commissie behooren zitting te nemen: a. de Regent van Batavia c.q. Meester-Cornelis. b. een adj.-inspecteur van Agrarische Zaken. c. de Bewaarder van het Kadaster. d. een ambtenaar der Gemeente. e. een Assistent-Resident t.b. 2e. Bloksgewijs worden na raadpleging der kadastrale kaarten de „tanah onbekend" op het terrein vastgelegd, zoo mogelijk met merkteekens en worde overgegaan tot regeling en regis treering der occupaties. Nota van den Assistent-Resident t.b.v. den Gouverneur van West-Java, N. Beets, aan den Directeur van Binnenlandsch Bestuur dd. S Maart 1930.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 30