28 III. Om op daartoe strekkend verzoek van het verleende recht aan belanghebbenden een behoorlijk gezegelden titel te ver strekken of te doen verstrekken enz. enz. De regeling van het „onregelmatig bezit" is niet op de haast volmaakte wijze, die de heer Beets zich voorgesteld had, tot uit voering gekomen. In 1931 werd de heer Beets toegevoegd aan den Resident van Batavia, ten einde te worden belast met werkzaam heden, verband houdende met de regeling van het onregelmatig grondbezit. Hem werden ter beschikking gesteld een Controleur voor Agra- rische zaken en vier meetmantri's van het kantoor voor de Parti culiere Landerijen. Van een gedeelte van Batavia is toen gedurende een paar jaren een bloksgewijze opname gedaan. De kadastrale kaarten werden overgenomen of vergroot; verscheidene blokken op het terrein bekeken en van de onbekende perceelen binnen die blokken werd een uitvoerige levensgeschiedenis opgesteld. In de rapporten werd vermeld op welke wijze de tegenwoordige bezitter zijn rechten verkregen had. (koop, ruiling of inbezit neming) Met de occupanten, die te gelegener tijd een Westerschen titel moesten aanvragen, werd een huurcontract gesloten. Aan de Inlandsche occupanten werd een titel voor erfelijk indi vidueel bezitsrecht verstrekt. Bij het Besluit van den Resident, waarbij de verstrekking plaats had, is meestal een kaart van het uitgegeven grondstuk gevoegd. In de meeste gevallen is de tee- kening een copie of een vergrooting van de kadastrale kaart, waarop het perceel aangeduid is door een gedeeltelijk kadaster nummer. Verscheidene rnilik- en eigendomsuitgiften waren en zijn nog als resultaat van deze onderzoekingen te beschouwen. Tot een afdoende regeling van de „tanah onbekend" en van het „onwettig bezit" van domeingrond is de heer Beets niet ge komen. Een van de grootste bezwaren bij de regeling is het ontbreken van goede kaarten, waarop de bekende eigendomsperceelen en de uitgegeven milikgronden voorkomen. o o o i) Zie Maassen en Hens t.a.p.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 32