29 d. Eenige moeilijkheden, welke zich bij de regeling voordoen. Ie. Het komt niet of slechts hoogst zelden voor, dat een ge heel perceel, dat eenmaal tot „tanah onbekend" verklaard is, door den eigenaar gerevindiceerd wordt. Wanneer het B.B. bij het onderzoek ter plaatse bij de oudste bewoners navraag doet naar de rechthebbenden, komt het met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te weten, of er nog nakomelingen van de in de registers vermelde eigenaren zijn, die krachtens erfrecht als zakelijk gerechtigden beschouwd moeten worden. De Inlandsche bevolking is merkwaardig goed op de hoogte van de familieverhoudingen. Een enkele maal is de verklaring tot „tanah onbekend" gebruikt 0111 omzetting van eigendom in erfelijk individueel bezitsrecht te bewerkstelligen. Het is zonder meer duidelijk dat dit ongewenscht is, zoolang in de registers een dergelijk perceel niet ten name van het Gou vernement gesteld wordt, want de bezitter heeft in dat geval twee zakelijke rechten n.l. Europeesch eigendom en inlandsch indivi dueel bezitsrecht, hetgeen tot allerlei moeilijkheden aanleiding kan geven. Het is wel eens voorgekomen, dat zoo'n perceel, wegens ver pondingschuld werd geëxecuteerd. De Inlandsche eigenaar mi- likhouder begrijpt er dan totaal niets van, wanneer de kooper op de publieke veiling een eisch tot ontruiming tegen hem instelt; een eisch, waarin de kooper in de meeste gevallen door den rech ter ontvankelijk zal worden verklaard, omdat de verkrijger formeel op volkomen legale wijze den eigendom van het onroerend goed verkregen heeft. Door den heer Beets was met den Voorzitter der Verpondings commissie afgesproken, dat de tot „tanah onbekend" verklaarde perceelen bij nieuwe uitgifte uit de verponding gehaald zouden worden (ook voor gedeelten), maar het is toch nog wel voor gekomen, dat dit niet gebeurd is en dat later wegens achterstallige belasting executie volgde. Voor gedeeltelijke perceelen is het begrijpelijk, dat vergissingen gemaakt worden, omdat op de kaarten en in de registers niet aangegeven wordt, welke gedeelten der perceelen in erfelijk in dividueel bezitsrecht zijn afgestaan.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 33