32 Een jaar of tien geleden, toen het vraagstuk van het Inlandsch Kadaster in den Volksraad en op de Regeeringsbureau's de volle belangstelling had, ontsponnen zich over opname en regis tratie de spannendste debatten. Bij de toelichting en bespreking van de motie in den Volks raad, „de Regeering uitnoodigende, de opname en registratie van het grondbezit op de veertien groote plaatsen van Java met spoed te doen plaats hebben, aangezien een voortbestaan van de on regelmatige toestanden van het grondbezit uit een oogpunt van financieel beiang voor de Schatkist en het algemeen belang van de bevolking niet aanvaard kan worden", bleken verschillende sprekers het oog te hebben op de „tanah onbekend" perceeien. Men vroeg opname en registratie door het Kadaster of door den Topografischen Dienst. Zooals bekend kon de Regeering wegens de te verwachten hooge kosten niet overgaan tot instelling van een Inlandsch Kadaster. Voor opmeting en registratie van de in de laatste jaren in erfe lijk individueel bezitsrecht uitgegeven perceeien binnen de Ge meente Batavia, vallen de toen naar voren gebrachte bezwaren grootendeels weg. De opmetingskosten kunnen, nu de technische grondslag (het net van vaste punten) van het Kadaster geheel klaar is, geen over wegend bezwaar meer zijn. Het in het tijdvak 1927-1931 herhaaldelijk bij geschrift naar vo ren gebrachte bezwaar, dat de grenzen van de milikperceelen uiterst variabel zouden zijn, kan thans ook geen opgeld meer doen, aangezien de Gemeente bij iedere uitgifte, op kosten van belanghebbenden minstens de rooilijn, doch meestal het geheele perceel van dezelfde merkteekens voorziet, welke ook voor ver zekering der grenzen van eigendomsperceelen gebruikt worden. Het bezwaar, dat de delimitatie (het vaststellen van de grenzen der perceeien) de kosten te hoog maakt valt weg, nu het Kadas ter bij de opmaking van de nieuwe kaarten (de I Ierkadastreering) toch de eigendomsperceelen moet delinriteeren. Nog altijd bestaat de behoefte zeker in niet mindere mate dan in 1927 voort te gaan met de regeling. Door samenwerking van het B.B., de Belastingdienst, de Ge meente en het Kadaster kan er in de naaste toekomst nog veel verbeterd worden. Vergadering 27 Juli 1927; motie Kiès e.a.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 36