33 Alle in de eigendomsregisters voorkomende perceelen (ook de „tanah onbekend") moeten op de plans worden opgebracht. De overschietende terreinen zijn gouvernementsgrond. Wanneer de samenwerking met het B.B. op de juiste wijze tot stand kan komen, bestaat na de opmaking van de nieuwe kaart de mogelijkheid, van alle perceelen waarvan de bezitstoestand nog „onwettig" is een titel te verstrekken. De technische moeilijkheden, waarmee het personeel van den heer Beets te kampen had, zijn dan door het Kadaster reeds op gelost. De Gemeente krijgt de gelegenheid haar wegenplan met groote nauwkeurigheid vast te leggen. De door haar benoodigde gronden voor den aanleg der wegen kunnen in beheer worden afgestaan, zooals dit reeds is geschied voor de gedeelten, welke door den heer Beets geheel geregeld zijn. Voor de grootere complexen, waarop geen of weinig bezitters voorkomen, zou de meest praktische oplossing zijn het geheel opnieuw te verkavelen in overeenstemming met het Stadsplan. De wegen moeten dan door de Gemeente of het Kadaster op het terrein uitgezet worden en zichtbaar gemaakt door merktee- kens, terwijl controle moet worden gehouden, opdat de bewoners deze strooken grond niet gaan occupeeren. Voor die terreinen, waarvan uitsluitend uitgifte met Westersche rechten zal plaats hebben, bestaat de mogelijkheid, dat deze in eigendom aan de Gemeente worden afgestaan. Op dezelfde wijze als thans voor nieuwbouw gronden door de Gemeente worden ver kocht, zouden ook deze terreinen geëxploiteerd kunnen worden. Wordt het Kadaster volledig ingeschakeld bij de afwikkeling van het „onregelmatig grondbezit", dan zullen de bovengenoemde moeilijkheden tot een minimum beperkt worden. De meeste moeilijkheden zijn een gevolg van het gebrek in de administratie, dat nieuw in milik uitgegeven oude perceelen op de plans en in de registers blijven bestaan volgens den vroegeren toestand. Daar door uitgifte in individueel bezitsrecht en door in- beheergave aan een overheidsdienst de oorspronkelijke eigendom te niet gaat althans tot iemand zijn beter recht dan dat van het Gouvernement bewijst moet dit uit de bij het Kadaster berustende registers blijken. Evenals bij uitgifte in eigendom behoort bij uitgifte in milik en bij inbeheergeving door een grondig onderzoek vastgesteld te

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 37