34 worden, welke geheele of gedeeltelijke oud- eigendomsperceelen daardoor te niet gaan. Voor de kadastrale boekhouding levert dat een niet te onder schatten vereenvoudiging op. Wordt op de kaarten aangegeven, welke gedeelten der „tanah onbekend" perceelen in milik zijn uitgegeven, dan kan om die reden foutieve aanslag in de verponding niet meer plaats hebben. De opmeting der milikperceelen is ook voor de Westersche rechten niet minder dan een noodzakelijkheid, al was het slechts om tot een redelijke vaststelling der grenzen van de perceelen, welke tusschen tanah onbekend" gelegen zijn, te geraken. De landmeter dient minstens rekening te kunnen houden met de in individueel bezitsrecht uitgegeven gronden. Een zeer eenvoudig ingericht Inlandsch Kadaster voor deze per ceelen behoort niet tot de onmogelijkheden. De verschillende overheidsdiensten, maar ook de particulieren kunnen er alleen maar mee gebaat zijn, wanneer op de kadastrale kaarten aangegeven kan worden, welke perceelen in milik zijn uitgegeven. Een veel meer overzichtelijke toestand en daarmede gepaard gaande rechtszekerheid, ook voor de Westersche rechten, zou daarvan het gevolg zijn. Een begin daarmee kan m.i. worden gemaakt voor die gedeel ten, waarvan thans nieuwe plans zijn aangelegd. D. D. JUMELET. DE REORGANISATIE VAN HET KADASTER IN 1874. Slot). De Staatsbladen 1880, Nos. 147 en 148. Aangezien de ordonnantie en het gouvernementsbesluit, vervat in bovengenoemde Staatsbladen, nog steeds van kracht zijn, kwam het wenschelijk voor, de totstandkoming dier voorschriften en hun beteekenis nogmaals na te gaan. :1) r) Eerst na de publiceering van de wordingsgeschiedenis dier Staatsbladen aan de hand van het Rapport „Polak" (zie blz. 204 e.v. van jaargang 1937) kreeg ik dc beschikking over de stukken, waaruit valt af te leiden, hoe dc geschiedenis zich verder voortzette. Zie voor den huidigen tekst van S. 1880-147 Bijlage I en voor dien van eenige belangrijke artikelen van S. 1880-148 Bijlage II.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 38