37 Deze laatste bedoelt blijkbaar de geregtelijke akte van in- of over schrijving. Daaruit volgt, dat het woord regtstitel, zonder nadere omschrijving, niet duidelijk is. Er worden mede bedoeld de akten, opgemaakt ingevolge artikel 1 der ordonnancie in staatsblad 1834 No. 27, en artikel 1 van die in staatsblad 1873 No. 38. Deze artikelen zijn echter niet de eenige die de materie regelen. Immers beide ordonnancien betreffen slechts den eigendom de eerste den eigendom volgens het burgerlijk wetboek, de tweede den eigendom volgens agrarisch regt en de hypotheken. De verpligting, tot in- of overschrijving wordt wat andere zakelijke regten betreft, gevonden in de bepalingen omtrent de invoering van- en den overgang tot de nieuwe wetgeving en wel in artikel 26, terwijl artikel 31, alinea 1, en artikel 34, nog handelen over hypotheken. (Artikel 31, alinea 2 handelende over „verkoop, cessie en toedeeling eener hypothecaire schuld" moet hier buiten aanmerking blijven omdat in zoodanig geval geene nieuwe omschrijving van het verbonden goed noodig is). Daar nu in de artikelen 26 en 31 gesproken is van „geregtelijke acte" is die uitdrukking te verkiezen boven de voorgestelde uit drukking „regtstitel". Wanneer dan tevens worden aangehaald de bovenvermelde ar tikelen der ordonnancien van 1834 en 1873 en de artikelen 26, 31 alinea 1, en 34 der overgangsbepalingen, zal gezorgd zijn dat geene in- of overschrijving na de organisatie van het kadaster in eenige afdeeling meer plaats hebben zonder vermelding van de kadastrale kenmerken. Wel is waar kan ook inschrijving van eigendom of hypotheek plaats hebben ingevolge een vonnis zie artikelen 27 en 36 overgangsbepalingen maar in dit geval behoeft niet meer voor zien te worden, omdat artikel 800 van het reglement op de burger lijke regtsvordering en artikel 36 voormeld even als artikel 35 voor de hypotheken terzake van voogdij reeds voorziet in de vermelding der kadastrale kenmerken. Het eerste lid van artikel 3 van des directeurs concept vereischt eenige verduidelijking van redactie. Artikel 4 is overbodig. Daarentegen ontbreekt in des directeurs coneept-ordonnancie eene bepaling betrekkelijk de gedeelten van kadastrale perceelen. De vermelding van de kadastrale kenmerken is namelijk niet vol-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 41