38 doende zvanneer een gedeelte van een kadastraal perceel het onder werp uitmaakt van eene geregtelijke akte als bovenbedoeld. Dan moet de juiste omschrijving van het goed verzekerd worden door een stuk, dat de ^gelegenheid opent om ten allen tijde op het terrein de grens aan te wijzen. Artikel 17 van staatsblad 1834 No. 27 en artikel 9 voorlaatste lid, van staatsblad 1873 Na. 38 spreken dan ook reeds van „de benoodig- de meet- of belendingsbrieven" maar er is niet uitdrukkelijk be paald dat die stukken voor de in- of overschrijving moeten worden overgelegd, hetgeen toch althans duidelijkheidshalve noodig is. In artikel 54 van de concept-instructie voor de bewaarders wordt getracht daarin te voorzien. Doch die instructie is niet de plaats om verpligtingen aan particulieren op te leggen of zelfs maar om voorschriften te geven voor de opmaking der gerechtelijke akten. Daarom is in de hierbij overgelegde nieuwe concept ordonnancie eene bepaling ter zake opgenomen." i) Het door den Raad overgelegde ontwerp is tenslotte wet ge worden. (S. 1880-147). 2) De „bepaling ter zake", waarvan in de laatste zin van het aan gehaalde deel van het advies sprake was, is het thans nog be staande artikel 2 van de ordonnantie. Het is dus aan geen twijfel meer onderhevig of dat artikel werd in het leven geroepen ter voldoening aan het bepaalde van artikel 17 der Overschrijvings ordonnantie. In een nota gericht tot den Chef der Afdeeling Statistiek ter Al- genreene Secretarie gaf Verstijnen o.m. de navolgende beschou wingen omtrent de concept-ordonnantie, opgemaakt door den Raad van Indië: „Het in Art. 2 van de concept-ordonnantie van den Raad van Nederlandsch-lndië voorgestelde kwam in mijn ontwerp niet voor. Dit onderwerp was door mij behandeld in art. 54 der ontwerp- instructie voor de Bewaarders, omdat ik van oordeel was, dat de ordonnantie slechts moest bepalen dat de omschrijving van on roerende goederen in geregtelijke acten moet plaats hebben, dooi de vermelding van de kadastrale kenmerken; doch geenszins be hoefde te omschrijven, op welke manier of uit welke speciale stuk- r) Cursiveering van mij. v.H. 2) Zie Bijlage I.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 42